🎯مفهوم دراودان در فارکس – drawdown در فارکس

09:28 20/06/2024 -

🎯دراودان در فارکس – مفهوم drawdown در فارکس

دراودان در فارکس (drawdown)، بدون شک یکی از موارد مهم در آموزش فارکس می باشد. “drawdown در فارکس چیست؟” و سوالات دیگر از جمله مواردی است که از سوی افرادی که قصد یادگیری مفهوم دراودان در فارکس را دارند مطرح می شود.

به همین دلیل لازم دانستیم به پاسخ این سوال که “دراودان در فارکس چیست؟ به زبان ساده بپردازیم. اگر مایل به یادگیری مفهوم drawdown در فارکس و نحوه محاسبه دراودان در فارکس هستید، در ادامه مطلب با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

دراودان در فارکس، دراودان در فارکس چیست، مفهوم دراودان در فارکس، نحوه محاسبه دراودان در فارکس، drawdown در فارکس

 

پیش از آن که به “drawdown در فارکس چیست؟” بپردازیم، در جدول زیر به تعدادی از بروکر های فارکس، اشاره خواهیم داشت:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

دراودان در فارکس چیست؟

دراودان در فارکس (Drawdown)، به اختلاف قیمت بین بالاترین میزان سرمایه و پایین ترین میزان سرمایه در حساب معاملاتی شما اشاره دارد. وقتی از بالاترین نقطه حساب به پایین ترین نقطه می رسید، یعنی ضرر کرده اید و به این ضرر دراودان یا افت سرمایه می گویند.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما معاملات را بدون دقت یا در زمانی نامناسب انجام می دهید و متحمل ضرر می شوید. البته دراودان فارکس مربوط به کل تاریخچه معاملاتی شما نیست و در یک بازه زمانی خاص رخ می دهد.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده، اصطلاحات فارکس چیست، اصطلاحات رایج فارکس، اصطلاحات اولیه فارکس

برای آشنایی با اصطلاحات فارکس روی لینک زیر کلیک نمایید.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 

منظور از افت سرمایه در فارکس چیست؟

هنگامی که در معاملات بازار فارکس شکست می خورید و ضرر می کنید، سرمایه شما کاهش پیدا می کند. این کاهش سرمایه باعث می شود تا از نقطه اوج به نقطه ای پایین تر از سرمایه اولیه خود برسید. این موضوع ممکن است باعث نا امیدی و دلسردی تریدرها شود.

به عنوان مثال فرض کنید شما حساب معاملاتی خود را به اندازه 100 هزار دلار شارژ می کنید. سپس معاملات خود را انجام می دهید، اما پس از پشت سر گذاشتن یک معامله ناموفق سرمایه شما به 95 هزار دلار می رسد.

در این جا سرمایه شما به اندازه 5 هزار دلار کاهش پیدا کرده که نمونه افت سرمایه یا دراودان در فارکس است. اگر هنوز هم نمی دانید که معنی drawdown در فارکس چیست در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره مفهوم drawdown در فارکس برای شما توضیح دهیم.

 

راهکار جلوگیری از drawdown در فارکس

افت سرمایه در فارکس یا دراودان فارکس، به ویژه در شرایطی که تازه کار خود را در این بازار شروع کرده اید می تواند باعث دلسردی از ادامه معاملات شود. همین موضوع ممکن است حتی به احساسات بد و ادامه معاملات و شکست های مداوم منجر شود.

به همین دلیل مهم است که روش های جلوگیری از دراودان در فارکس را بشناسید و آن ها را به کار ببرید. در ادامه به تعدادی از راهکارهای کاهش drawdown در فارکس می پردازیم:

  • پایین نگه داشتن ریسک
  • مشخص کردن نقاط توقف ضرر
  • تعیین سقف دراودان
  • توقف معاملات در صورت شکست های متوالی

 

پایین نگه داشتن ریسک

همه افراد مبتدی در بازار های سرمایه حتما یک دوره افت سرمایه را تجربه می کنند، اما نکته مهم این است که بتوانید این دراودان فارکس را کنترل نمایید. اگر زیاد در معاملات خود شکست می خورید باید درصد ریسک هر معامله را در 20 ضرب کنید. اگر این عدد بیشتر از 100 شود نشان می دهد که در معاملات خود مشکل دارید و باید حتما تغییر روش بدهید.

بعد از انجام معاملات متوالی تجربه شما افزایش پیدا می کند و درصد خطا کم می شود، اما از همان ابتدای معاملات باید ریسک را مدیریت کنید و بدون دانش و مهارت در این بازار پیش نروید. اگر بیشتر معاملات خود را از دست داده اید، اما هنوز در حساب خود سرمایه دارید باید روش معاملاتی خود را تغییر دهید.

 

مشخص کردن نقاط توقف ضرر

حتما قبل از انجام معامله برای آن حد سود و ضرر مشخص کنید. تعیین نقاط حد ضرر می توانند به شما در جهت کاهش ریسک کمک کنند. اهمیت استفاده از حد ضرر این است که حتی اگر در معاملات خود شکست بخورید میزان ضرر شما کنترل شده خواهد بود و سرمایه زیادی را از دست نخواهید داد.

 

تعیین سقف دراودان فارکس

یکی دیگر از روش های کاهش دراودان در فارکس این است که برای معاملات خود سقف دراودان (drawdown) تعیین نمایید. مثلا فرض کنید در هر معامله 1% از موجودی حساب خود را به عنوان ضرر قرار می دهید.

بعد مثلا می توانید برای هر ماه ضرر 5% را در نظر بگیرید. به این ترتیب قبل از این که در ماه به این میزان ضرر برسید باید معاملات خود را متوقف کنید. یعنی شما دیگر حق معامله کردن ندارید تا ماه بعدی آغاز شود. به این ترتیب می توانید میزان ضرر را مدیریت کنید.

 

توقف معاملات در صورت شکست های متوالی

در صورتی که در معاملات خود شکست می خورید و راهی هم برای کنترل آن ندارید، بهتر است معامله کردن را برای مدت زمان مشخص یا نامشخص کنار بگذارید. در طول این زمان می توانید مهارت های معامله گری خود را افزایش دهید تا بتوانید بهتر معامله کنید.

 

بررسی تغییرات نمودار Drawdown در طول زمان

وقتی معاملات خود را انجام می دهید می توانید حرکات قیمتی دارایی خریداری شده را بر روی نمودار دنبال کنید. نمودار دراودان در فارکس می تواند به شما در مدیریت دراودان در معاملات فارکس کمک کند. هر چه خطوط بر روی نمودار دراودان بالاتر باشند و عدد آن ها به صفر نزدیک تر باشد، یعنی شما معاملات موفق تری را پشت سر گذاشته اید و توانسته اید از دراودان جلوگیری کنید.

بررسی نمودار Drawdown فارکس در طول زمان به شما کمک می کند تا میزان افت سرمایه خود را در این بازه زمانی مشخص ببینید و بتوانید برای ادامه یا عدم ادامه معاملات خود تصمیم بگیرید. اگر می بینید که خطوط دراودان فارکس به سمت منفی هستند و افت زیادی در سرمایه را نشان می دهند، بهتر است از ادامه معاملات خودداری کنید.

 

نحوه ارزیابی افت سرمایه

تا این جا احتمالا متوجه مفهوم دراودان در فارکس شده اید. ارزیابی و محاسبه دقیق میزان دراودان در این بازار به شما کمک می کند تا ریسک را مدیریت نمایید و جلوی ریسک و ضرر ناشی از دراودان در فارکس را بگیرید. محاسبه دقیق drawdown در فارکس برای درک ریسک مرتبط با سرمایه گذاری ضروری است. در ادامه مراحل محاسبه و ارزیابی دراودان در فارکس را برای شما آورده ایم:

  • محاسبه میزان اوج سرمایه
  • محاسبه میزان قعر سرمایه
  • محاسبه دراودان فارکس

 

محاسبه میزان اوج سرمایه

در اولین قدم از ارزیابی میزان Drawdown در فارکس باید حداکثر سرمایه خود را محاسبه کنید. ممکن است شما با 100 دلار سرمایه وارد بازار شده باشید، اما پس از چند معامله سرمایه شما به 150 دلار رسیده باشد؛ پس مهم است که حداکثر میزان سرمایه خود را در بازه زمانی مورد نظر محاسبه کنید.

 

محاسبه میزان قعر سرمایه

در مرحله بعدی باید پایین ترین میزان سرمایه خود را در بازه زمانی مورد نظر محاسبه کنید. ممکن است بعد از چند معامله سرمایه شما از سرمایه اولیه کمتر شده باشد. این کمترین سرمایه عددی است که در آموزش نحوه محاسبه دراودان در فارکس به آن نیاز دارید.

 

نحوه محاسبه دراودان در فارکس

در این مرحله باید طبق فرمول محاسبه دراودان پیش بروید. به این ترتیب که قعر سرمایه را از اوج سرمایه کم کنید و عدد به دست آمده را بر اوج سرمایه تقسیم کنید. حالا این عدد را در 100 ضرب کنید تا درصد افت سرمایه یا دراودان فارکس به دست بیاید. فرمول محاسبه Drawdown را در زیر برای شما آورده ایم:

 

انواع دراودان در فارکس

در بازار فارکس دو نوع دراودان اصلی وجود دارد. با شناخت انواع افت سرمایه و اطلاع از ویژگی های آن ها خیلی راحت می توانید ریسک را مدیریت کنید و از تاثیرات روانشناختی دراودان بر ذهنتان جلوگیری به عمل آورید. در ادامه انواع Drawdown در فارکس را به شما معرفی می کنیم:

  • دراودان سهام
  • حداکثر دراودان

 

دراودان سهام

افت سرمایه سهام یا همان دراودان سهام کاهش موجودی حساب را از بالاترین نقطه به پایین ترین نقطه اندازه گیری می کند. این عدد به صورت درصد بیان می شود. با کمک این نوع دراودان می توانید ریسک مرتبط با یک استراتژی خاص یا روش معاملاتی را ارزیابی کنید. به این ترتیب در صورت تکرار این روند بهتر است از آن استراتژی یا روش معاملاتی استفاده نکنید.

حداکثر دراودان

حداکثر دراودان یا حداکثر کاهش به شما نشان می دهد که مانده حساب شما تا پایین ترین نقطه سرمایه شما چند درصد کاهش داشته است. این عدد به شما می گوید که بدترین اتفاقی که می تواند برای سرمایه شما بیفتد چیست. وقتی این مقدار را بدانید بهتر می توانید برای معاملات خود تصمیم بگیرید. حداکثر دراودان فارکس به شما کمک می کند تا قبل از این که تمام سرمایه خود را از دست بدهید جلوی ضرر را بگیرید.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مطلب به شما گفتیم که دراودان در فارکس چیست و چگونه می توانید آن را کاهش دهید. دراودان فارکس یا افت سرمایه در فارکس درصد کاهش سرمایه شما از بالاترین نقطه به پایین ترین نقطه در یک بازه زمانی خاص را نشان می دهد. اطلاع از این کمیت به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید ریسک را مدیریت کنید و جلوی ضرر های بیشتر را بگیرید.

سوالات متداول

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس
📊لیست پر نوسان ترین نماد های فارکس – بهترین نماد برای نوسان گیری فارکس
🔰بررسی راز موفقیت در فارکس - نحوه موفقیت در فارکس
📆آموزش تقویم اقتصادی فارکس فکتوری - تقویم اقتصادی فارکس فکتوری چیست؟
جدیدترین مطالب
🏦معرفی صرافی های ارز دیجیتال خارجی - لیست صرافی های ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم
💱بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی - بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال
📈معرفی اندیکاتور سیگنال دهی ارز‌ دیجیتال - اندیکاتور سیگنال ارز‌ دیجیتال چیست؟
📅بهترین تقویم اقتصادی ارز دیجیتال - تقویم اقتصادی کریپتو
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس