📊بررسی فراکتال در فارکس – اندیکاتور فراکتال در فارکس

13:05 24/06/2024 -

📊آموزش فراکتال در فارکس – الگوهای فراکتال فارکس

فراکتال در فارکس، از جمله موارد پر اهمیت در آموزش فارکس می باشد. آشنایی با معنی و مفهوم فراکتال از جمله موارد بسیار مهم برای مدیریت ریسک و حفظ سرمایه در معاملات فارکس به شمار می رود؛ بنابراین آشنایی با الگوهای فراکتال یکی از موارد اصولی قبل از شروع فارکس بشمار می آید.

در این مقاله، به بررسی جامع معنی فراکتال در فارکس و پاسخ به این سوال که “مفهوم فراکتال چیست؟” خواهیم پرداخت، اگر شما هم قصد یاد گیری فراکتال در فارکس را دارید پیشنهاد می کنیم همراه تاپ بروکر ایران باشید.

فراکتال در فارکس، فراکتال در فارکس چیست، معنی فراکتال در فارکس، اندیکاتور فراکتال، الگوهای فراکتال

پیش از آن که به “فراکتال در فارکس چیست؟” بپردازیم، در جدول زیر به تعدادی از بروکر ها که امکان معامله با فراکتال در فارکس را فراهم نموده، اشاره خواهیم داشت:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

فراکتال در فارکس چیست؟

فراکتال در فارکس (Fractal)،  یک اندیکاتور معاملاتی است که از آن در تحلیل تکنیکال استفاده می شود. بیل ویلیامز این اندیکاتور را ایجاد کرده و به همین دلیل از آن به عنوان فراکتال ویلیامز نیز نام برده می شود. او اشاره کرده که از نظریه آشوب ریاضی (نظم در بی نظمی) به اندیکاتور فراکتال رسیده است.

از فراکتال فارکس برای شناسایی نقاط معکوس روند بالقوه در بازار های مالی به ویژه فارکس استفاده می نمایند. در ریاضی به هر الگویی که تکرار شونده باشد فراکتال در فارکس می گویند. حالا در بازار های مالی شما می توانید به کمک فراکتال الگو های تکرار شونده قیمتی را در بازه های زمانی مختلف شناسایی کنید و از آن ها سود ببرید.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده، اصطلاحات فارکس چیست، اصطلاحات رایج فارکس، اصطلاحات اولیه فارکس

برای آشنایی با اصطلاحات فارکس روی لینک زیر کلیک نمایید.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 

آشنایی با الگوهای فراکتال

الگوی فراکتال هم در نمودار های میله ای و هم در نمودار های شمعی تشخیص داده می شود. این الگو در بازه زمانی پنج کندل یا شمع ایجاد شده و بنابراین شکل گیری آن به چارچوب زمانی که شما برای معاملات خود در نظر می گیرید بستگی دارد.

به این ترتیب شکل گیری این الگوهای فراکتال در فارکس کاملا به تایم فریم معاملاتی شما بستگی دارد. تشخیص فراکتال در نمودار فارکس هم نسبتا آسان است، زیرا از پنج کندل متوالی تشکیل می شود که کندل میانی (سوم) نشان دهنده بالاترین اوج و یا پایین ترین قعر در بین پنج کندل است.

در الگوی فراکتال در یک نقطه قیمت افزایش پیدا می کند و به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد. از طرف دیگر قیمت کاهش می یابد و به قعر می رسد و سپس دوباره افزایش پیدا می کند. با توجه به این توضیحات باید بگوییم که الگوهای فراکتال صعودی و نزولی در فارکس دو نوع هستند:

 • الگوی فراکتال بالا (Bearing fractal)
 • الگوی فراکتال پایین (B2ullish fractal)

 

الگوی فراکتال بالا (Bearing fractal)

الگوی فراکتال بالا، الگویی است که در وسط یا همان میانه میله به شکل نوک تیز است؛ یعنی صعود یا افزایش قیمت را نشان می دهد. از آن جایی که فراکتال ها الگو های تکرار شونده را نشان می دهند، فراکتال بالا به ما نشان می دهد که احتمالا یک روند صعودی دیگر تشکیل خواهد شد؛ پس این موقعیت می تواند برای خرید مناسب باشد.

 

الگوی فراکتال پایین (B2ullish fractal)

الگوی فرکتال پایین، زمانی تشکیل می شود که وسط نمودار به سمت پایین کشیده شود. این موضوع نشان می دهد که قیمت دارایی رو به کاهش است و الگوی تکرار شونده آن هم از تداوم کاهش قیمت دارایی حکایت دارد.؛ پس در چنین حالتی بهتر است دارایی خود را به فروش برسانید تا متحمل ضرر نشوید. اگر هم قصد خرید دارید بهتر است کمی صبر کنید تا قیمت دارایی کمتر شود و سپس برای خرید اقدام نمایید.

 

کاربرد های استفاده از الگوی فراکتال

اندیکاتور فراکتال، زمینه ای تحلیلی دارد و استفاده از آن به افرادی که به تحلیل تکنیکال مسلط هستند پیشنهاد می شود. Fractal هم مانند تمام استراتژی ها و اندیکاتور های مالی کاربرد های فراوانی دارد. فراکتال ها معمولا شبیه به حرف U هستند و خیلی راحت می توان به کمک آن ها الگو های قیمتی را پیدا کرد و سیگنال گرفت. در ادامه به چند کاربرد فراکتال در فارکس اشاره می کنیم:

 • تولید سیگنال های خرید و فروش جفت ارز های معاملاتی
 • پیش‌بینی قیمت با استفاده از فراکتال در فارکس
 • نشان دادن تغییر روند ها در بازار
 • سازگاری اندیکاتور فراکتال با انواع دیگری از اندیکاتور ها مانند الیگیتور یا فیبوناچی

 

آموزش قدم به قدم استفاده از الگوی فراکتال

الگو های فراکتال، بسیار کاربردی هستند و می توانند اطلاعات خوبی درباره قیمت دارایی ها و تکرار در بازار در اختیار شما قرار دهند. این الگو های فراکتال در فارکس بسیار رایج بوده و تریدر های مبتدی و حرفه ای می توانند از آن ها استفاده نمایند. در ادامه به مراحل استفاده از فراکتال در فارکس اشاره می کنیم:

 • مشخص کردن نقاط اوج یا قعر در نمودار با اندیکتور فراکتال
 • تایید نقاط با اندیکاتور فراکتال
 • مشخص کردن نوع الگوی فراکتال

 

نقاط اوج یا قعر در نمودار با اندیکاتور فراکتال

در اولین مرحله استفاده از فراکتال در فارکس و سیگنال گیری با الگوی فراکتال، باید یک نقطه اوج یا قعر بر روی نمدار پیدا کنید و آن را نقط N بنامید. این کار باعث می شود تا بتوانید قیمت میانی الگوی فراکتال در فارکس را آسان تر پیدا کنید.

 

تایید نقاط با اندیکاتور فراکتال

اگر دو قعر در سمت چپ از بالا یا دو قعر در سمت چپ از پایین (N-2 , N-1) جود داشته باشد، احتمال دارد که بتوانید یک الگوی فراکتال در فارکس پیدا کنید. البته برای این که این الگوی فراکتال تایید شود باید در سمت راست نمودار هم دو نقطه پیدا کنید تا نقاط سمت چپ نمدار تایید شوند.

 

مشخص کردن نوع الگوی فراکتال

اگر دو نقطه قعر وجود داشته باشد یک فراکتال نزولی (N+1 , N+2) ایجاد می شود. اگر دو نقطه نزولی در سمت راست وجود داشته باشد که بالاتر از نقاط نزولی سمت چپ باشند، در این حالت یک فراکتال صعودی کامل می شود. شما می توانید با مقایسه کردن این نقاط صعود و نزول خیلی راحت به سیگنال های خرید و فروش در بازار فارکس دست پیدا کنید.

 

بهترین استراتژی های معاملاتی با الگوی فراکتال

فراکتال در فارکس بسیار مهم می باشد، تا جایی که الگوهای فراکتال می توانند میزان عرضه و تقاضا را در این بازار مشخص کنند. البته برای کسب نتیجه بهتر باید از فراکتال فارکس در کنار اندیکاتور ها و استراتژی های معاملاتی دیگر استفاده نمایید. دو استراتژی معاملاتی با استفاده از فراکتال در فارکس که خیلی هم محبوب و کاربردی هستند به شرح زیر می باشد:

 • استراتژی شکست (Breakout strategy) با الگوی فراکتال
 • استراتژی معکوس (Reversal fading strategy) با الگوی فراکتال

 

استراتژی شکست با الگوی فراکتال

استراتژی شکست (Breakout strategy)، در بازه های زمانی کوتاه مدت و بلند مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این استراتژی زمانی اتفاق می افتد که قیمت دارایی قبل از رسیدن به نقاط اوج یا قعر فراکتال در فاکس بشکند؛ یعنی مسیرش را تغییر بدهد. اگر شکست دقبل از رسیدن به بالاترین اوج اتفاق بیفتد بهترین زمان برای خرید است.

 

استراتژی معامله معکوس با الگوی فراکتال

استراتژی معامله معکوس (Reversal fading strategy)، همراه با فراکتال فارکس باعث از بین رفتن جهت فراکتال می شود و انتظار اصلاح در بازار را دارد. برای استفاده از این استراتژی در ابتدا باید فراکتال جدید را شناسایی کنید و منتظر ایجاد دو میله قیمتی باشید. سپس موقعیت را به سمت فراکتال جدید معکوس کنید. وقتی که سطح قیمت به سمت فراکتال در فارکس بر میگردد شما می توانید از آن به عنوان نقاط حمایت و مقاومت استفاده کنید و نهایت سود را ببرید.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

درک این مطلب سعی کردیم به پرسش “فراکتال در فارکس چیست؟” پاسخ دهیم.فراکتال در فارکس به شما کمک می کند تا قیمت هایی که در بازار تکرار می شوند را شناسایی کنید و به سیگنال های خرید و فروش برسید. با کمک الگوی فراکتال می توانید روند بازار را شناسایی کنید، بهترین جفت ارز ها برای خرید را بشناسید و در نهایت معاملات پر سود تری داشته باشید.

سوالات متداول

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس
📊لیست پر نوسان ترین نماد های فارکس – بهترین نماد برای نوسان گیری فارکس
🔰بررسی راز موفقیت در فارکس - نحوه موفقیت در فارکس
📆آموزش تقویم اقتصادی فارکس فکتوری - تقویم اقتصادی فارکس فکتوری چیست؟
جدیدترین مطالب
🏦معرفی صرافی های ارز دیجیتال خارجی - لیست صرافی های ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم
💱بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی - بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال
📈معرفی اندیکاتور سیگنال دهی ارز‌ دیجیتال - اندیکاتور سیگنال ارز‌ دیجیتال چیست؟
📅بهترین تقویم اقتصادی ارز دیجیتال - تقویم اقتصادی کریپتو
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس