📊شاخص فارکس چیست؟ – نماد شاخص ها در فارکس

13:27 19/12/2023 -

📊شاخص بازار فارکس – شاخص در فارکس چیست؟

شاخص فارکس که عمده نماد های تشکیل دهنده ی آن شاخص های بورس جهانی است، از محبوب ترین «نماد های معاملاتی در فارکس» بحساب می آیند. شاخص بازار فارکس به دلیل پشتوانه ی قوی مورد توجه قرار گرفته و برای نوسان گیری مورد استفاده قرار میگیرد.

در این مقاله قصد داریم تا بیشتر با یکی از پر استفاده ترین نماد ها در بروکر های فارکس یعنی “نماد شاخص ها در فارکس” بیشتر آشنا شویم. چنانچه شما نیز با این سوال که “شاخص فارکس چیست؟” مواجه شده و یا قصد آشنایی بیشتر با شاخص های فارکس را داشته دعوت میکنیم تا انتهای این مقاله با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

شاخص در فارکس چیست، نماد شاخص ها در فارکس، شاخص نماد در فارکس

پیش از آن که به نماد شاخص ها در فارکس بپردازیم در جدول زیر به برخی از بهترین بروکر هایی که بیشترین تعداد شاخص های فارکس را ارائه مینمایند، پرداخته ایم:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

شاخص در فارکس چیست؟

اغلب معامله گران در فارکس ممکن است این بازار را به جفت ارز های اصلی و فرعی در فارکس مانند دلار، یورو و پوند بشناسند. اما شاخص های فارکس بخصوص برای معامله گران حرفه ای از بهترین نماد ها برای معامله در فارکس بحساب می آید.

نماد شاخص ها در فارکس مفهوم گسترده ای دارد که عموما شاخص سهام، نماد فلزات، انرژی و شاخص اقتصادی را نیز به منظور درک بهتر خوانندگان در خود جای میدهد. شاخص فارکس دسته بندی های متعددی دارد که نماینده بازار های جهانی در بازار فارکس (در قالب معاملات CFD) بحساب می آید.

 

▶️ویدئو نماد شاخص ها در فارکس

 

ویژگی های معامله با شاخص در فارکس

  نماد شاخص ها در فارکس به واسطه ی پشتوانه ی جهانی و حجم بالای معاملات در فارکس و بازار بورس جهانی محبوبیت دارد. به همین دلیل میتوان این موضوع را مولفه ی اصلی برای معامله شاخص های فارکس در نظر داشت.

 • نقدینگی و حجم بالای معاملات
 • امکان معاملات اصولی بر اساس الگوریتم ها
 • بهترین نماد برای معامله گران اسکالپ
 • نوسانات بالا در کوتاه مدت
 • بهترین نماد ها برای هدجینگ در فارکس

 

انواع نماد شاخص در فارکس

حال که مقداری با آنکه شاخص فارکس چیست؟ بیشتر آشنا شدیم، نوبت به آن رسیده تا به انواع شاخص های فارکس بپردازیم. در ادامه بصورت خلاصه به شاخص بازار فارکس اشاره خواهیم داشت:

 

📜شاخص سهام در فارکس

اولین و میتوان گفت “بهترین شاخص بازار فارکس” مربوط به شاخص های سهام در فارکس است. این شاخص ها امکان معامله در شاخص های بورس جهانی را در اختیار معامله گران قرار میدهد. لیست شاخص های سهام فارکس بسته به بروکر های انتخاب متفاوت است.

در ادامه به برخی از محبوب ترین شاخص های بورس جهانی در فارکس اشاره خواهیم داشت:

 

شاخص داوجونز در فارکس

نماد داوجونز در فارکس یا [DIJA] از جمله شناخته شده ترین شاخص های سهام در فارکس است که از سال 1885 و با ترکیب 30 شرکت بزرگ بازار آمریکا آغاز به فعالیت نمود. شاخص داوجونز به دلیل نقدینگی بالا و به پشتوانه ی سرمایه بیش از 11 تریلیون دلاری از بهترین شاخص ها برای معامله بحساب می آید.

 

شاخص نزدک در فارکس

نماد نزدک در فارکس [NASDAQ] از دیگر نماد شاخص ها در فارکس است که در بین معامله گران شناخته شده است. نماد شاخص نزدک در فارکس ترکیبی از بازار هایی نظیر داوجونز و S&P 500 است که در فارکس قابل معامله است.

نزدک فارکس و لیست شرکت های نزدک قابل معامله تنها مقیاس کوچکی از آنچه در بورس نزدک بصورت بین المللی معامله شده میباشد.

نماد نزدک در فارکس چیست؟، nas100 چیست؟، نماد شاخص نزدک در فارکس، علامت اختصاری نزدک در فارکس، سهام نزدک در فارکس

برای اشنایی بیشتر با آنکه نماد نزدک در فارکس چیست و چه ویژگی هایی دارد، میتوانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

نماد نزدک در فارکس

 

🪙شاخص نماد فلزات در فارکس

فلزات گرانبها در فارکس و دیگر بازار ها همواره از قدیم جزء نماد های رایج معاملات بحساب می آمد. معامله فلزات در فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسته به بروکر ها نماد فلزات در فارکس نیز در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.

از جمله بهترین نمادهای قابل معامله در بازار فارکس میتوان به «نماد طلا و نقره در فارکس» اشاره داشت که در ادامه بطور مختصر به آنها خواهیم پرداخت:

 

شاخص طلا در فارکس

معاملات طلا در فارکس به دلیل نقدینگی بالا و البته نوسانات آن همواره از بهترین نماد برای اسکالپر ها بحساب می آمد. نماد طلا در فارکس را میتوان در تمام بروکر های فارکس (با شرایط معاملاتی متفاوت!) برای سرمایه گذاری انتخاب نمود.

حجم معاملات طلا در فارکس در آخرین آمار بیش از 13 تریلیون دلار تخمین زده شده که آن را به با ارز ترین فلز در جهان تبدیل می نماید. نماد طلا در فارکس را میتوانید با رایج ترین جفت آن یعنی سمبل (XAUUSD) در متاتریدر مشاهده نمایید.

همچنین در برخی از بروکر ها امکان معامله شاخص طلا در فارکس در مقابل یورو نیز ارائه میشود.

معرفی نماد طلا در بازار فارکس، معاملات طلا در فارکس، راهنمای جامع سرمایه گذاری طلا در فارکس
برای آشنایی بیشتر با شاخص طلا و آموزش معامله طلا در فارکس کافیست به مقاله ی اختصاصی در این باره مراجعه نمایید.

 

شاخص نقره در فارکس

معامله نقره در فارکس یکی دیگر از فلزات قابل معامله در فارکس بحساب می آید. نماد نقره در بازار فارکس را بالا تر از فلز (روی) و (مس) از لحاظ نقدینگی و حجم معامله با بیش از 1 تریلیون دلار در نظر داشت. همچنین نماد نقره در فارکس را میتوان با علامت اختصاری نقره در فارکس (XAGUSD) در متاتریدر برای معامله انتخاب نمود.

 

⚡نماد شاخص انرژی فارکس

شاخص کالا در فارکس دسته بندی های متعددی را شامل میشود. اما از قابل توجه ترین آن میتوان به نماد انرژی در فارکس اشاره داشت که در این میان نیز محبوب ترین نماد انرژی کالا در فارکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

 

شاخص نفت در فارکس

معاملات نفت در فارکس به دلیل حجم بالای معاملات مورد توجه معامله گران قرار گرفته است. بیش از 100 نماد نفت در فارکس ارائه شده اما شناخته شده آن ها 2 نماد نفت خام (USOIL) و نفت برنت (BRENT) است که در اغلب بروکر ها ارائه میشود.

 

نماد گاز در فارکس

معامله گاز طبیعی در فارکس با میانگین 124 هزار دلار حجم معامله روزانه پس از نفت از محبوب ترین شاخص انرژی فارکس بحساب می آید. نماد گاز طبیعی در فارکس (NGAS) در مقابل دلار آمریکا معامله شده و ارزش گذاری آن نیز بر اساس قیمت گاز جهانی در بورس میباشد.

 

📈شاخص های اقتصادی فارکس

شاخص های کلان اقتصادی به دلیل حجم بالا و البته تاثیر رویداد ها بویژه اخبار فارکس براساس تقویم اقتصادی بروی ان ها، نظر معامله گران را به خود جلب نموده است. شاخص اقتصادی کشورهای بزرگ به دلیل پشتوانه ی اقتصادی آن ها تاثیر بسزایی در معاملات بازار فارکس خواهد داشت.

در ادامه به پنج شاخص مهم اقتصادی فارکس بصورت مختصر اشاره خواهیم داشت:

 • شاخص تولید ناخالص داخلی [GDP]
 • شاخص قیمت مصرف کننده [CPI]
 • شاخص قیمت تولید کننده [PPI]
 • شاخص نرخ بیکاری [unemployment rate]
 • شاخص نرخ بهره بانکی [Interest Rate]

 

💸شاخص نماد در فارکس

جفت ارز ها در فارکس بیشتر به معامله در مقابل یکدیگر شناخته شده است. اما ارزها خود نیز بطور مجزا جزئی از نماد شاخص ها در فارکس بحساب می آیند. این سبد شاخص ها بیانگر میزان ارزش هر واحد پول در مقایل دیگر ارز های جهانی است.

برای مثال شاخص دلار امریکا در فارکس که نمودار نمایان گر قدرت این ارز در جهان است و سبد آن نیز از 6 ارز رایج جهانی تشکیل شده است.

در ادامه به برخی از شاخص نماد رایج در فارکس اشاره داشتیم:

 • نماد شاخص دلار در فارکس
 • نماد شاخص یورو در فارکس
 • نماد شاخص پوند در فارکس

 

بهترین شاخص ها برای ترید در فارکس

تا به اینجای مقاله با نماد شاخص ها در فارکس و مختصر اطلاعاتی درباره هر یک آشنا شدیم. بصورت کلی بر اساس نقدینگی و حجم معاملاتی میتوان به ترتیب زیر «بهترین شاخص ها برای ترید در فارکس» را انتخاب نمود.

اما توجه داشته باشید که شرایط معاملاتی هر نماد بسته به بروکر فارکس انتخابی بستگی دارد. بنابر این پیش از سرمایه گذاری در شاخص های فارکس، شرایط معاملاتی هر یک را مقایسه نمایید!

 • نماد شاخص طلا در فارکس
 • نماد شاخص نفت در فارکس
 • نماد شاخص داوجونز در فارکس
 • نماد شاخص نزدک در فارکس
بهترین شاخص ها برای ترید در فارکس، بهترین شاخص های فارکس برای ترید، بهترین شاخص های فارکس

برای مطالعه و بررسی بهترین شاخص های فارکس برای ترید بروی لینک زیر کلیک نمایید.

بهترین شاخص های فارکس

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

شاخص بازار فارکس از جمله نماد هایی است که تنوع بالایی از نماد های معاملاتی در فارکس را در خود جای داده است. اگر چه تنها تعداد محدودی از این شاخص های فارکس در اختیار معامله گران (بسته به نوع بروکر) قرار میگیرد.

همانطور که در این مقاله نیز به برخی از مهمترین نماد شاخص ها در فارکس اشاره داشتیم. نماد هایی نظیر طلا، داوجونز و نفت را از دسته شاخص فارکس میتوان به مراتب پر سود تر و مناسب تر برای سرمایه گذاری به نسب جفت ارز ها در فارکس دانست.

سوالات متداول

 • شاخص فارکس چیست؟

  نماد شاخص ها در فارکس فهرستی محدود از شاخص های بورس جهانی است که به پشتوانه آن ها در فارکس برای سرمایه گذاری در قالب معاملات CFD فراهم شده است. در این میان میتوان به محبوب ترین نماد شاخص ها در فارکس اشاره داشت:

  • نماد طلا در فارکس
  • نماد داوجونز در فارکس
  • نماد شاخص دلار در فارکس
  • نماد نفت خام و برنت در فارکس
 • شاخص cpi در فارکس چیست؟

  شاخص cpi در فارکس یا شاخص قیمت مصرف کننده مخفف [Customer Price Index] است. این شاخص از جمله شاخص های اقتصادی فارکس است که بر اساس میزان قدرت خرید در آمریکا هر ساله گزارش میشود.

 • شاخص ppi در فارکس چیست؟

  شاخص قیمت تولید کننده یا PPI از دیگر شاخص اقتصادی آمریکا است که هر ماهه گزارش شده و به دلیل نقدینگی و حجم بالا، در میان شاخص های فارکس قرار گرفته است.

 • بهترین نماد شاخص ها در فارکس کدام است؟

  نماد شاخص ها در فارکس به نسب بورس جهانی بسیار محدود تر و انگشت شمار در اکثر بروکر های فارکس ارائه میشوند. اما از بهترین شاخص ها برای ترید در فارکس میتوان به شاخص های زیر اشاره داشت:

  • نماد شاخص طلا در فارکس
  • نماد شاخص نفت در فارکس
  • نماد شاخص داوجونز در فارکس
  • نماد شاخص نزدک در فارکس
 • مهمترین شاخص های اقتصادی فارکس چیست؟

  شاخص های کلان اقتصادی بدون شک تاثیر بسزایی بروی روند معاملات خواهد داشت. اما از این میان میتوان پنج شاخص مهم اقتصادی فارکس زیرا را از تاثیر گذار ترین آن ها دانست:

  • شاخص تولید ناخالص داخلی [GDP]
  • شاخص قیمت مصرف کننده [CPI]
  • شاخص قیمت تولید کننده [PPI]
  • شاخص نرخ بیکاری [unemployment rate]
  • شاخص نرخ بهره بانکی [Interest Rate]
 • بهترین بروکر برای معامله شاخص در فارکس چیست؟

  شاخص فارکس به نسبت تنوع جهانی آن تعداد محدودی را در بروکر های فارکس در اختیار دارد. اما همچنان در برخی از بروکر ها میتوان شاخص نماد در فارکس را با بهترین شرایط معامله نمود که بروکر آمارکتس از جمله ی آنها میباشد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📈بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری فارکس - لیست بهترین اندیکاتور نوسانگیری
💻آموزش متاتریدر ۵ فارکس - آموزش کامل متاتریدر 5
📈آموزش اکسپرت نویسی در متاتریدر - نحوه اکسپرت نویسی متاتریدر
💻اموزش صفر تا صد متاتریدر 4 - آموزش متاتریدر 4 فارکس
جدیدترین مطالب
📊استراتژی نوسان گیری با اندیکاتور atr - استراتژی atr در فارکس
💰حساب پراپ لایت فارکس چیست؟ - بررسی حساب پراپ بروکر لایت فارکس
📈بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری فارکس - لیست بهترین اندیکاتور نوسانگیری
🗣️نظرات درباره بروکر آلپاری برای ایرانیان - بروکر آلپاری خوبه؟
💻آموزش متاتریدر ۵ فارکس - آموزش کامل متاتریدر 5