⏰تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز چیست؟ – اسپات بهتر است یا فیوچرز!

21:00 09/06/2024 -

⏰تفاوت اسپات و فیوچرز در فارکس – فرق بین بازار اسپات و فیوچرز

معاملات اسپات و فیوچرز از جمله موارد پر اهمیت در آموزش فارکس به شمار می رود. به همین دلیل نیز بسیاری با سوالاتی قبیل “منظور از اسپات و فیوچرز چیست؟” مواجه میشوند. فرق بین بازار اسپات و فیوچرز بیشتر بر اساس نحوه اجرای دستورات است که هر یک طرفداران خاص خود را دارند.

از دیگر تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز، همچنین میتوان به قیمت دارایی ها و زمان تحویل آن ها به خریدار اشاره داشت. در این مقاله مفصلا به بررسی تفاوت اسپات و فیوچرز در فارکس و آن که ویژگی های اسپات یا فیوچرز چیست خواهیم پرداخت. چنانچه شما نیز بدنبال فرق اسپات و فیوچرز بوده تا انتهای مقاله با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز, فرق اسپات و فیوچرز, آموزش اسپات و فیوچرز, اسپات یا فیوچرز

پیش از آن که به “تفاوت بازار اسپات و فیوچرز” بپردازیم، در جدول زیر به تعدادی از بروکر ها که امکان معاملات اسپات در فارکس را فراهم نموده، اشاره خواهیم داشت:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

معاملات اسپات و فیوچرز چیست؟

برای پاسخ به “بازار اسپات و فیوچرز چیست؟” می گوییم که دارایی های مالی را می توان به روش های مختلفی از جمله معاملات اسپات و فیوچرز خرید و فروش نمود. وجود این روش های مختلف معاملاتی فرصت ها و مزایای مختلفی را برای معامله گران فراهم می کند.

تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز در زمان زمان معامله و تحویل دارایی به خریدار است. معاملات اسپات برای تحویل فوری انجام می شوند، در حالی که معاملات فیوچرز برای تحویل در یک تاریخ مشخص در آینده به انجام می رسند.

هنگام انجام معاملات آتی یا فیوچرز، دو طرف در مورد قیمت آینده توافق می کنند و دارایی نیز در همان زمان در آینده به خریدار تحویل داده می شود. از تفاوت بازار اسپات و فیوچرز موارد دیگری هم برای بررسی پاسخ “اسپات یا فیوچرز چیست؟” وجود دارد که با درک مفهوم هر کدام می توانید در استفاده آن ها بهتر عمل نمایید.

انواع معاملات در بازار فارکس، انواع معاملات فارکس، انواع معامله در فارکس، انواع روش های معامله در فارکس

برای آشنایی با انواع سبک معامله در فارکس و انتخاب بهترین روش های معامله در فارکس به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

روش معامله در فارکس

 

معاملات اسپات چیست؟

معاملات اسپات، که به عنوان معاملات نقدی یا لحظه ای هم شناخته می شوند، برای خرید و فروش ارز های خارجی، شاخص ها، ارز های دیجیتال یا کالا برای تحویل فوری در یک تاریخ مشخص اشاره دارند. اکثر معاملات اسپات شامل تحویل فیزیکی ارز، کالا یا ابزار های مالی هستند.

در معاملات اسپات، دو طرف معامله ای را با همان قیمت لحظه ای دارایی انجام می دهند و معامله در مدت زمان بسیار کوتاه (نهایتا دو روز) به انجام می رسد.

معاملات اسپات در فارکس، معامله اسپات در فارکس، اسپات در فارکس چیست؟، اسپات فارکس

برای مطالعه بیشتر درباره ی آنکه “معاملات اسپات در فارکس چیست؟” میتوانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

معامله اسپات در فارکس

 

ویژگی های معاملات اسپات در فارکس

معاملات اسپات، ویژگی های خاصی دارند و به همین دلیل یک سری از تریدر ها فقط از این روش برای انجام معاملات خود استفاده می کنند. در ادامه به برخی از این ویژگی های منحصر به فرد معاملات اسپات در فارکس اشاره می کنیم:

 • معاملات اسپات با قیمت لحظه ای دارایی ها انجام می گیرند؛
 • تحویل دارایی های در این نوع معاملات به صورت آن یا نهایتا طی دو روز انجام می شود؛
 • انتقال وجه در این روش آنی است؛
 • ریسک معاملات اسپات قابل کنترل است؛
 • سود و ضرر معاملات اسپات معمولا هر دو طرف معامله را در بر می گیرد.

 

مزایا و معایب معاملات اسپات در فارکس

معاملات اسپات، در مقایسه با سایر معاملات مانند معاملات فیوچرز در فارکس و فوروارد مزایای متعددی دارند. برای این که بدانیم اسپات بهتر است یا فیوچرز، باید مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم. در جدول زیر به بررسی این موارد در معاملات اسپات می پردازیم:

جدول مزایا و معایب معاملات اسپات
✅مزایا معاملات اسپات ❌معایب معاملات اسپات
✅سطح شفافیت بیشتر ❌سود کم
✅در دسترس بودن معاملات و قیمت ها برای عموم مردم ❌معامله و تصمیم گیری در کوتاه ترین زمان ممکن
✅ریسک کمتر ❌تاثیرات تغییرات لحظه ای بازار بر روی معاملات
✅انعطاف بیشتر معاملات و در نتیجه حفظ سرمایه راحت تر برای تریدر
✅تسویه وجوه و تحویل دارایی به صورت آنی

 

معاملات فیوچرز چیست؟

معاملات فیوچرز یا آتی قراردادهایی برای خرید یا فروش یک دارایی خاص در زمان آینده هستند. دارایی مورد معامله می تواند یک کالا، اوراق بهادار، ارز های دیجیتال و غیره باشد. در معاملات فیوچرز معمولا دو طرف معامله قیمتی را برای دارایی در آینده تعیین می کنند.

مثلا؛ طرفین معامله قیمت دارایی مورد نظر را برای شش ماه دیگر پیش بینی می کنند و قرارداد می بندند. در معاملات فیوچرز دو طرف با خرید و فروش دارایی با قیمت تعیین شده در یک تاریخ مشخص توافق می کنند. این نوع معاملات شفافیت بازار را تضمین می کنند، نقدینگی را افزایش می دهند و باعث دقیق تر شدن قیمت دارایی ها می شوند.

معاملات فیوچرز چیست؟، فیوچرز در فارکس چیست، معاملات فیوچرز در فارکس چیست؟

برای مطالعه بیشتر درباره ی “معامله فیوچرز در فارکس چیست؟” بروی لینک زیر کلیک نمایید.

معاملات در فیوچرز فارکس

 

ویژگی های معاملات فیوچرز در فارکس

معاملات فیوچرز در آینده انجام می شوند و مانند معاملات اسپات ویژگی هایی دارد که فرق بین بازار اسپات و فیوچرز را مشخص می کنند. در ادامه به ویژگی های خاص معاملات فیوچرز اشاره می کنیم:

 • قابل تغییر بودن اندازه قرارداد؛
 • امکان تعیین کردن زمان برای انجام معاملات فیوچرز؛
 • امکان استفاده از اهرم در این معاملات؛
 • توافق بر سر قیمت؛
 • نداشتن محدودیت در معاملات.

 

مزایا و معایب معاملات فیوچرز در فارکس

معاملات فیوچرز هم مانند معاملات اسپات دارای مزایا و معایبی هستند که به درک فرق بین معاملات اسپات و فیوچرز کمک می نماید. سود و ضرر معاملات فیوچرز در زمان انجام معامله در آینده مشخص می شود و شما در آن زمان دیگر نمی توانید جلوی ضرر را بگیرید.

پس باید با دیدی باز و آگاهانه برای انجام معاملات فیوچرز اقدام کنید. در جدول زیر به بیان مزایا و معایب این نوع معاملات می پردازیم:

جدول مزایا و معایب معاملات فیوچرز
✅مزایا معاملات فیوچرز ❌معایب معاملات فیوچرز
✅افزایش شانس دریافت سود ❌نیاز به دانش بازار
✅مناسب به عنوان کسب و کار ❌ریسک بالا

 

بررسی تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز

تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز در فارکس بخش قیمت گذاری آن ها است. معاملات اسپات با قیمت لحظه ای دارایی انجام می شوند، اما معاملات فیوچرز بر روی قیمت آینده دارایی ها توافق می کنند. معاملات اسپات در فارکس در مقابل معاملات فیوچرز ر فارکس تفاوت های دیگری هم دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • قیمت دارایی ها
 • زمان انجام معاملات
 • اهرم
 • لیکوئید شدن

 

قیمت دارایی های اسپات و فیوچرز

یک تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز، در قیمت دارایی ها می باشد. در معاملات اسپات، شما دارایی را با همان قیمت لحظه ای معامله می کنید. در صورتی که دقایقی پس از معامله قیمت دارایی افزایش یا کاهش پیدا کند، شما مسئول آن خواهید بود و ممکن است متحمل ضرر یا سود شوید.

اما در معاملات فیوچرز، شما بر روی قیمت دارایی در زمان آینده مثلا سه ماه دیگر توافق می کنید. اگر قیمت دارایی به آن قیمت پیش بینی شما برسد یا بیشتر از آن بشود شما سود می کنید، در غیر این صورت متحمل ضرر خواهید شد.

 

زمان انجام اسپات و فیوچرز

در یکی دیگر از پاسخ های سوال “تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز چیست؟” باید بگوییم که معاملات اسپات در لحظه و به صورت آنی انجام می شود. البته ممکن است بنا به دلایلی انجام معاملات تا دو روز هم به تعویق بیفتد، اما بیشتر از آن نمی شود.

در مورد معاملات فیوچرز همان طور که از نامش پیداست، شما بر روی قیمت آینده دارایی توافق می کنید و در واقع قیمت را پیش بینی می کنید؛ بنابراین باید قدرت تحلیل بازار را داشته باشید تا بتوانید قیمت دارایی را برای آینده پیش بینی کنید.

 

لوریج در معاملات اسپات و فیوچرز

معاملات اسپات از اهرم پشتیبانی نمی کنند؛ اما در معاملات فیوچرز می توانید از این ابزار استفاده کنید. اهرم به شما این امکان را می دهد که با استفاده از سرمایه کمتر معامله کنید.

مثلا برای معامله ای به ارزش 100دلار در حالت عادی باید همین مبلغ را بپردازید، در صورتی که اگر از اهرم 10 استفاده کنید، فقط کافیست 10 دلار بپردازید و معامله را انجام دهید.

 

لیکوئید شدن اسپات و فیوچرز

یکی دیگر از تفاوت اسپات و فیوچرز در فارکس، بحث لیکوئید شدن است؛ در معاملات اسپات خطر لیکوئید شدن وجود ندارد و ممکن نیست که شما سرمایه خود را از دست بدهید، اما در معاملات فیوچر این ریسک وجود دارد و ممکن است تمام سرمایه شما در بازار لیکوئید شود.

 

در فارکس اسپات بهتر است یا فیوچرز؟

برای این که بفهمیم اسپات بهتر است یا فیوچرز و هر یک برای چه کسانی مناسب است باید ویژگی های این دو نوع معامله و همچنین مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم. هر کدام از انواع این معاملات ویژگی های خاص خود را دارند و برای افراد مختلفی مناسب هستند.

معاملات اسپات، برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند. در این معامله شما دارایی را با قیمت مشخصی خریداری می کنید و می توانید آن را تا هر زمانی که بخواهید نگهداری نمایید. معاملات فیوچرز اما معاملاتی هستند که برای کوتاه مدت مناسب تر هستند.

در این معامله شما می توانید از اهرم هم استفاده کنید. در مجموع معاملات اسپات برای افراد مبتدی و افرادی که ریسک پذیر نیستند مناسب تر است. معاملات فیوچرز هم به افرادی که حرفه ای تر هستند و کلک های بازار را بلدند پیشنهاد می شود.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

اصلی ترین تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز در فارکس، در زمان انجام معاملات و قیمت دارایی ها می باشد. معاملات اسپات با همان قیمت لحظه ای و به صورت آنی انجام می شوند، در حالی که در معاملات فیوچرز دو طرف بر سر قیمت آینده دارایی ها توافق می کنند.

هر کدام از این معاملات ویژگی ها و مزایا و معایب خود را دارند و شما باید با توجه به شرایط و دانش خود تفاوت بازار اسپات و فیوچرز را بررسی کرده و بین اسپات یا فیوچرز یکی از آن ها را برای فعالیت در بازار های مالی انتخاب کنید.

سوالات متداول

 • معاملات اسپات چیست؟

  معاملات اسپات به معاملاتی اشاره دارد که با قیمت لحظه ای دارایی و در حال انجام می گیرند.

 • معاملات فیوچرز چیست؟

  معاملات فیوچرز معاملاتی هستند که در آن دو طرف معامله بر سر قیمت آینده دارایی ها توافق می کنند.

 • فرق اسپات و فیوچرز چیست؟

  تفاوت معاملات اسپات و فیوچرز در زمان انجام معاملات و همچنین قیمت دارایی ها است.

 • اسپات و فیوچرز یعنی چه؟

  معاملات اسپات، برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسب هستند. در این معامله شما دارایی را با قیمت مشخصی خریداری می کنید و می توانید آن را تا هر زمانی که بخواهید نگهداری نمایید. معاملات فیوچرز اما معاملاتی هستند که برای کوتاه مدت مناسب تر هستند.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
جدیدترین مطالب
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
📑آموزش معامله در فارکس - چگونه از ایران در فارکس معامله کنیم؟