🆚تفاوت فارکس و ارز دیجیتال چیست؟ – مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس

15:42 11/06/2024 -

🆚بررسی تفاوت های فارکس و کریپتو – مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس

هر سرمایه گذار در آموزش فارکس در مقطعی با این سوال که “بازار فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال” مواجه خواهد شد. با توجه به آن که در بازار فارکس ارز دیجیتال در نظر گرفته شده مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس و اطلاع از تفاوت بین فارکس و کریپتو از گام های ابتدایی برای شروع سرمایه گذاری موفق در بازار های مالی است.

در این مقاله مفصلا به «مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس» و «تفاوت بین فارکس و کریپتو» برای سرمایه گذاران خواهیم پرداخت. چنانچه شما نیز در حال بررسی آن بوده که ترید در فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتر است، پیشنهاد می کنیم تا انتها با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

فرق بازار فارکس با ارز دیجیتال، مقایسه فارکس با ارز دیجیتال، تفاوت کریپتو کارنسی و فارکس، تفاوت فارکس با کریپتو

 

تفاوت ارز دیجیتال و فارکس چیست؟

پیش از آن که به بررسی تفاوت بازار فارکس و ارزدیجیتال بپردازیم، مختصرا باید به مورد اشاره کنیم که بازار کریپتو و فارکس 2 بازار کاملا متمایز از یکدیگر میباشند. ترید در فارکس یا ارز دیجیتال شامل نماد های متفاوت است، در بازار فارکس می توان به ارزهای فیات (ارز کشور های مختلف) دسترسی داشت، در حالی که بازار ارز های دیجیتال مخصوص معاملات کریپتو است.

روش های معاملاتی ارز دیجیتال و فارکس تقریبا مشابه است. اما نحوه معامله در فارکس با کریپتو و البته شرایط معاملات متفاوت است که در مقایسه فارکس با ارز دیجیتال بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. پیش از آن میباست مختصرا به آنکه “فارکس و ارز دیجیتال چیست؟” بپردازیم:

 

بازار فارکس چیست؟

بازار معاملات فارکس (foreign exchange market) بازاری است که در آن سرمایه گذاران قادر به تبادل ارز ها و شاخص های معاملاتی با هدف کسب درامد میباشند. بازار ارز فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است و از بانک ها، شرکت های تجاری، بانک های مرکزی، شرکت های مدیریت سرمایه گذاری، صندوق های تامینی، کارگزاران خرده فروشی فارکس و سرمایه گذاران تشکیل شده است.

در بازار فارکس معاملات به صورت خرید و فروش جفت ارز هایی مانند، یورو به دلار آمریکا [EUR/USD] است. لیست بلند بالایی از نماد های معاملاتی از جمله معاملات ارز دیجیتال در فارکس در نظر گرفته شده که تریدر ها می توانند از اختلاف قیمت این ارز ها به کسب درآمد دلاری از فارکس بپردازند.

 

مزایا و معایب بازار فارکس

بررسی مزایا و معایب فارکس یکی از روش هایی است که برای اطلاع از فرق ارز دیجیتال با فارکس مورد بررسی قرار میگیرد. معامله در بازار فارکس معمولا به عنوان یک روش حرفه ای برای درآمد زایی شناخته می شود، اما معامله در این بازار چندان هم ساده نیست.

برای درک بهتر از تفاوت های ترید در فارکس یا ارز دیجیتال باشند. در قالب جدول زیر به مزایا و معایب آن اشاره خواهیم داشت:

جدول مزایا و معایب بازار فارکس
✅مزایای معامله در فارکس ❌معایب معامله در فارکس
هزینه های پایین عدم شفافیت
هماهنگی با سبک های مختلف معاملاتی فرآیند پیچیده تعیین قیمت
نقدینگی بالا ریسک و اهرم بالا
تنوع انواع جفت ارز ها برای معامله نوسانات بالا
حداقل سرمایه مورد نیاز کم نبود نظارت صرافی مرکزی یا رگولاتور بر معاملات فارکس
سهولت ورود به این بازار

 

بازار ارز دیجیتال چیست؟

بازار کریپتوکارنسی یک بازار ارز دیجیتال یا مجازی است که با کریپتوگرافی ایمن می شود و تقلب در آن را غیر ممکن می کند. بیشتر ارز های دیجیتال بر روی شبکه‌ های غیرمتمرکز با استفاده از فناوری بلاک چین ایجاد می شوند که از تفاوت های اصلی فارکس با ارز های دیجیتال بحساب می آید. بلاک چین هم ک دفتر کل توزیع شده است که شبکه ‌ای متفاوت از کامپیوتر ها آن را اجرا می کنند.

یکی از ویژگی ‌های مشخص ارز های دیجیتال این است که معمولا توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نمی‌ شوند و از نظر تئوری از دخالت یا دستکاری دولت مصون می ‌مانند. بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، کاردانو و… از بهترین ارز های دیجیتال هستند. به بازاری که می توانید در آن این ارز ها را خرید و فروش کنید بازار ارز های دیجیتال می گویند.

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال

معامله در بازار ارز های دیجیتال هم مزایا و معایبی دارد که قبل از ورود و ترید در فارکس یا ارز دیجیتال باید با آن ها آشنایی داشته باشید. همین موارد می توانند به شما در انتخاب ترید در فارکس یا ارز دیجیتال کمک کنند. در جدول زیر به بررسی مزایا و معایب ارز دیجیتال پرداخته ایم:

برای درک بهتر از تفاوت های ترید در فارکس یا ارز دیجیتال باشند. در قالب جدول زیر به مزایا و معایب آن اشاره خواهیم داشت:

جدول مزایا و معایب کریپتو
✅مزایای معامله در بازار ارز های دیجیتال ❌معایب معامله در بازار ارز های دیجیتال
محافظت از سرمایه در برابر تورم مصرف بالای برق در صورت استخراج ارز دیجیتال
تنوع ارز های دیجیتال ریسک بالا
مبادله ارز بدون دردسر ریسک و اهرم بالا
شفافیت فقدان قوانین و مقررات و نظارت بر روی این بازا
امنیت بالا

 

مقایسه ارز دیجیتال با فارکس

حال که با تفاوت بازار فارکس و کریپتو آشنا شدیم. نوبت آن شده تا مفصلا به مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس در مقابل یکدیگر بپردازیم. بازار فارکس و ارز دیجیتال دو گزینه سرمایه گذاری متفاوت با ویژگی های مختلف هستند.

برای درک این که “فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال” بررسی تفاوت های اصلی این 2 بازار ضروری است! در ادامه به مقایسه ارز دیجیتال با فارکس بر اساس معیار های مهم سرمایه گذاران خواهیم پرداخت:

 • تفاوت ارز دیجیتال با فارکس در نوع دارایی
 • فرق فارکس با ارز دیجیتال در حجم و نقدینگی بازار
 • تفاوت فارکس با ارز دیجیتال در قوانین و مقررات
 • تفاوت فارکس با کریپتو در ساعت معاملات
 • فرق بازار ارز دیجیتال با فارکس در میزان نوسان
 • تفاوت فارکس و کریپتو در نماد ها

 

تفاوت ارز دیجیتال با فارکس در نوع دارایی

اصلی ترین تفاوت فارکس با ارز دیجیتال در نوع دارایی هایی است که در آن ها معامله می شود. ارز های دیجیتال دارایی هایی بر پایه بلاکچین هستند، اما در بازار فارکس ارز های سنتی مانند دلار و یورو معامله می شود.

 

فرق فارکس با ارز دیجیتال در نقدینگی بازار

بازار فارکس با میانگین حجم معاملات روزانه بیش از ۶ تریلیون دلار بزرگترین بازار مالی در جهان به شمار می رود. از سوی دیگر، بازار کریپتو بسیار کوچکتر است و ارزش کل بازار آن به حدود ۲ تریلیون دلار می رسد. در نتیجه مقایسه فارکس با ارز دیجیتال، بازار فارکس به دلیل حجم معاملات بیشتر نقد شوندگی بیشتری نیز دارد.

 

تفاوت فارکس با ارز دیجیتال در قوانین و مقررات

معاملات بازار فارکس توسط مقامات مالی در کشور های مختلف تنظیم می شوند و بر روی آن ها نظار وجود دارد؛ بنابراین این بازار تقریبا امن است. ارز های دیجیتال هم به دلیل جدید تر و پر طرفدار بودن در حال حاضر زیر نظر هستند و قوانین خاصی برای آن ها در برخی کشور ها تعیین شده است. با این حال اغلب صرافی های بازار ارز دیجیتال یا فارکس در یک سری از کشور ها هیچ نظارتی ندارند و معاملات آن ها بدون قوانین خاصی انجام می شود1

 

تفاوت فارکس با کریپتو در ساعت معاملات

دیگر فرق ارز دیجیتال با فارکس قابل اشاره مربوط به ساعات فعالیت بازار ها میباشد. معاملات فارکس در هفته یک روز تعطیلی دارد، اما تقریبا ۲۴ ساعته باز است و فقط یک تایم استراحت ۶ دقیقه ای دارد. در مقابل بازار ارز های دیجیتال قرار دارد که ۲۴ ساعت شبانه روز در ۳۶۵ روز سال باز است و شما هر وقت که اراده کنید می توانید در این بازار به انجام معامله بپردازید.

 

فرق بازار ارز دیجیتال با فارکس در میزان نوسان

ترید در فارکس یا ارز دیجیتال هر دو نوسان دارد، اما بازار ارز های دیجیتال مستعد نوسان بیشتری است. ارز های دیجیتال ممکن است در زمان کوتاهی نوسانات شدیدی را تجربه کنند. این نوسانات می توانند باعث سود بیشتری شوند، اما ریسک بیشتری هم دارند.

 

تفاوت فارکس و کریپتو در نماد ها

یکی از موارد پر مباحثه در میان کاربرانی که بدنبال پاسخ «فارکس بهتره با ارز دیجیتال» میباشند، مربوط به نماد های معاملاتی است. بازار ارز های دیجیتال بسیار متنوع است، در این بازار ارز های دیجیتال زیادی وجود دارند که می توانید آن ها را خرید و فروش کنید. بازار فارکس جفت ارز های معاملاتی زیادی ندارد و تنوع معاملات بیشتر بر پایه شاخص ها، سهام و البته معامله ارز دیجیتال فارکس است.

 

تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو

آخرین مورد مقایسه ارز دیجیتال با فارکس مربوط به اهرم یا لوریج است. امکان معامله با لوریج های بالاتر یکی از دلایل محبوبیت رمز ارز های فارکس است. همین قابلیت از مواردی است که در نهایت تفاوت بین فارکس و کریپتو را رقم می زند.

در بروکر های فارکس کاربران میتوانند در ازای معامله با ارز دیجیتال فارکس تا حداکثر 1:500 از لوریج استفاده نمایند که این میزان در اغلب صرافی های ارز دیجیتال از 1:100 تجاوز نمی کند!

 

فارکس کار کنیم با ارز دیجیتال؟

و در نهایت مقایسه فارکس با ارز دیجیتال نوبت به پاسخ اصلی یعنی “بازار فارکس بهتره یا ارز دیجیتال” رسیده است. به صورت یک قاعده کلی نمی توان گفت که فارکس خوبه یا ارز دیجیتال! زیرا همانطور که اشاره شد فرق بازار ارز دیجیتال با فارکس بستگی به شرایط، خصوصیات، میزان ریسک پذیری و در مجموع روحیه سرمایه گذاری کاربران دارد.

حتی با در نظر گرفتن این ویژگی ها همچنان از لحاظ سود برای افرادی که این سوال را داشته که “سود فارکس بیشتر است یا ارز دیجیتال” هم نمی توان جواب قطعی در نظر گرفت. این موضوع تا حد زیادی به دانش و مهارت شما در معامله گری و میزان سرمایه ای که وارد بازار می کنید بستگی دارد.

اگر یک تریدر حرفه ای باشید و سرمایه بیشتری را هم برای معاملات بگذارید، مطمئنا محاسبه سود ارز دیجیتال مثبت خواهد بود. اگر مبتدی هستید و قصد انتخاب از میان بازار ارز دیجیتال یا فارکس را داشته بهتر است به سراغ بازار فارکس بروید.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مقاله سعی داشتیم تا مفصلا به مقایسه فارکس با ارز دیجیتال بپردازیم. بازار فارکس و ارز دیجیتال دو بازار مهم و اساسی در حوزه امور مالی هستند که می توانید در آن ها معامله کنید.

اما در آخر انتخاب برای ترید در فارکس یا ارز دیجیتال کاملا به شرایط و تجربه سرمایه گذاران بستگی دارد. با بررسی  دارند و شما بعد از بررسی تفاوت فرق ارز دیجیتال با فارکس می توانید یکی از آن ها را برای معامله انتخاب کنید.

اگر چه که امکان معامله با رمز ارز فارکس در اغلب بروکر های فارکس در نظر گرفته شده که فرصت کسب درامد دلاری در هر دو بازار مالی را فارغ از تفاوت فارکس با ارز دیجیتال فراهم می نماید.

سوالات متداول

 • فارکس یا ارز دیجیتال کدام بهتر است؟

  با بررسی تفاوت کریپتو کارنسی و فارکس نمی توان گفت که فارکس بهتره با ارز دیجیتال! این موضوع به روش معامله گری شما و همچنین میزان سرمایه تان بستگی دارد.

 • جفت ارز دیجیتال چیست؟

  جفت ارز دیجیتال به معنای معامله 2 جفت رمز ارز های فارکس در مقابل یک دیگر است.

 • فارکس کار کنیم یا ارز دیجیتال؟

  با توجه به فرق ارز دیجیتال با فارکس که به آن پرداختیم، میتوان گفت که ارز دیجیتال نوسان بیشتری دارد و ریسک آن بیشتر است، اما فارکس ریسک تقریبا کمتری در مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس دارد!

 • سود فارکس بیشتر است یا ارز دیجیتال؟

  مبالغ ضد و نقیض زیادی در فضای وب در پاسخ به سوالاتی نظیر «سود ارز دیجیتال چقدر است؟» یا «سود فارکس چقدر است؟» منتشر میشود که نمیتوان به آن ها استناد نمود.

  محاسبه سود فارکس یا ارزدیجیتال به مواردی نظیر سرمایه، تجربه، شرایط بازار و استراتژی های معاملاتی بستگی دارد و نمیتوان عدد دقیقی برای ارزیابی این 2 بازار در نظر گرفت!

 • ترید در فارکس یا ارز دیجیتال برای مبتدیان بهتر است؟

  برای افرادی که به تازگی قصد معامله در بازار های مالی را داشته و در حال مقایسه بازار ارز دیجیتال با فارکس میباشند، میتوان بازار فارکس را گزینه ی مناسب تری دانست.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
جدیدترین مطالب
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
📑آموزش معامله در فارکس - چگونه از ایران در فارکس معامله کنیم؟