📊پیپ در فارکس چیست؟ – آموزش پیپ در معاملات فارکس

15:05 17/02/2024 -

📊آموزش پیپ فارکس – پیپ در فارکس چگونه محاسبه میشود؟

اصطلاح پیپ در فارکس از جمله موارد ابتدایی در آموزش فارکس بحساب می آید. علاوه بر آن به دلیل پیچیدگی این موضوع که “پیپ در فارکس چیست؟” بسیاری از معامله گران با مفهوم پیپ در فارکس آشنایی ندارند.

بصورت خلاصه محاسبه پیپ در فارکس و مقادیر تغییر آن میزان سود کسب شده از هر معامله خواهد بود که در ادامه مفصلا به «پیپ در معاملات فارکس» و آنکه «پیپ در فارکس چگونه محاسبه میشود؟» خواهیم پرداخت، با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

پیپ در فارکس چیست، پیپ در معاملات فارکس چیست؟، پیپ در بازار فارکس چیست؟، پیپ در فارکس چگونه محاسبه میشود

پیش از آنکه به آموزش پیپ فارکس بپردازیم، در جدول زیر تعدادی از بروکر های فارکس که “ماشین حساب محاسبه سود پیپ فارکس” را در اختیار معامله گران قرار داده آورده شده است:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
بررسی بروکر ویندزور ، شارژ بروکر ویندزور با تاپ چنج ، نحوه واریز و برداشت در بروکر ویندزور ، نحوه واریز و برداشت در بروکر ویندزور
بروکر Windsor
🔥ثبت نام در بروکر ویندزور
🚀بروکر ویندزور
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

پیپ در معاملات فارکس چیست؟

پیپ در فارکس بعنوان یک واحد استاندارد برای نوسانات قیمت در نظر گرفته میشود. اگر شما یک معامله گر درون بازار مالی فارکس باشید از این موضوع مطلع هستید که حتما باید مدیریت سرمایه داشته باشید. برای همین پس از هر معاله باید با دقت کافی میزان سود یا ضرر خود را محاسبه کنید.

برای درک بهتر مفهوم پیپ در فارکس بیاید چند مثال بزنیم: فکر کنید که در اروپا هستید و قصد سفر به آمریکا را دارید حال می خواهید یک محاسبه مالی ساده انجام دهید تا مشخص کنید ارزش مالی پول شما با کشور مقصد چقدر تفاوت دارد و چه میزان باید با خود دلار ببرید.

همانطور که می بینید یک یوریو معادل 1.10516 دلار آمریکا است و از طرفی یک دلار معادل 100.135 ین ژاپن محسوب می شود. جالب است بدانید  در بازار های مالی چهارمین عدد یا در برخی از نماد ها سومین نماد را به عنوان پیپ در نظر می گیرند.

برای جفت ارزهایی همانند دلار/ ین تا سه رقم بعد از اعشار بعنوان مقادیر پیپ در فارکس نشان داده می شود. اما در مقابل یورو به دلار را تا 5 رقم می توان دید. اینکه شما در کدام بروکر فارکس مشغول به ترید هستید تعداد ارقام بعد از اعشار متفاوت است چون بعضی از بروکر ها فقط تا چهار رقم بعد از اعشار را نمایش می دهند.

 

تفاوت پیپ و پیپت

1/10 پیپ را پیپت می گویند، زمانی که بخواهیم خیلی ریز تر این نوسانات قیمت را درون بازار محاسبه کنیم پیپت کابرد دارد. پنجمین رقم بعد از اعشار را با علامت اختصاری Pipette نشان می دهند که بلافاصله بعد از پیپ قرار گرفته است.

پیپ در فارکس چیست، پیپ در معاملات فارکس چیست؟، پیپ در بازار فارکس چیست؟، پیپ در فارکس چگونه محاسبه میشود
تفاوت پیپ و پیپت

 

چرا پیپ در معاملات فارکس اهمیت دارد؟

محاسبه پیپ در فارکس ارتباط مستقیمی با مدیریت سرمایه دارد، معامله گران از اهمیت آن با خبر هستند. همچنین توجه داشته باشید باید بر طبق پلن برنامه ریزی شده خودتان پیش بروید.

باید یک میزان سود هفتگی برای خود تعیین کنید و زمانی که به هدف خود رسیدید دیگر معامله نکنید. اگر علاقه مند به ترید هستید، در آن صورت معامله جدیدی باز می کنند.

 

نحوه محاسبه پیپ در فارکس

زمانی که شما می خواهید اندازه تغییرات قیمت را بدست بیاورید، ابتدا باید با مفهوم لات آشنا شوید. در بازار مالی فارکس واحد اندازه گیری حجم معاملات LOT است، که معادل 100.000 واحد ارز پایه محسوب می شود. در این صورت داخل یک معامله به ازای هر پیپ ده دلار سود یا ضرر خواهید کرد.

مثال محاسبه پیپ در معاملات فارکس:

در تصویر زیر قیمت دلار یک پیپ افزایش پیدا کرده است و بر اساس حجم معامله که یک لات می باشد، شما در این معامله ده دلار سود کرده اید. حال اگر ده پیپ افزایش پیدا کرده بود در این صورت شما 100 دلار سود می کردید.

1LOT(100,000EUR)*0.0001=10$

Pip Value=(One Pip/Exchange Rate)*Lot Size

 

محاسبه سود پیپ فارکس

میزان حجم در معاملات شما و بخصوص محاسبه پیپ در فارکس بسیار حائز اهمیت می باشد و اگر شما شخصی هستید که تازه وارد بازار های مالی شده اید نباید با حجم بالا معامله کنید چون ممکن است وارد ضرر شوید و بخش زیادی از سرمایه خود را بخاطر حجم زیاد از دست بدهید.

برای درک بهتر این که چه حجمی برای شما مناسب تر است به جدول زیر دقت کنید:

محاسبه پیپ در فارکس بر اساس لات
حجم (Voulme) لات (LOT) پیپ (Pip)
1000 واحد LOT  0.01 0.1$
10000 واحد LOT   0.1 1$
100000 واحد LOT  1 10$

 

روش های محاسبه پیپ در (USD/JPY)

برای محاسبه پیپ برروی جفت [ارز ین ژاپن به دلار] کمی متفاوت تر از روش های قبلی محاسبه پیپ در فارکس عمل می کنیم، چون بروکر تا دو رقم بعد از اعشار را به ما داده است. برای درک بهتر این مفهوم یک مثال ساده میزنیم:

فرض کنید  که قیمت فعلی این جفت ارز معادل 1.3020 باشد وارد معامله می شوید و شاهد افزایش قیمت هستید و معامله خود را بر روی عدد1.3050 می بندید شما توانسته 30 پیپ سود بگیرید .

چقدر سود کرده اید؟  تصور کنیم که معامله شما از نوع استاندارد وکارمزد هم ندارد. با حجم یک لات وارد معامله شده اید بر طبق  فرمول اعداد را جایگزین می کنید، شما موفق شدید در یک معامله 300 دلار سود کنید.

 

روش های محاسبه پیپ در (XAUUSD)

اگر برروی نماد طلا کار می کنید و می خواهید میزان سود خود را در یک معامله حساب کنید باید اندازه لات و تعداد پیپ را داشته و از فرمول زیر استفاده کنید، تا ارزش دلاری سود یا زیان خود را متوجه شوید.

محاسبه نماد XAUUSD کمی متفاوت تر از سایر جفت ارز ها است چرا که در بروکرها تنها تا دو رقم بعد اعشار را برای طلا نمایش داده می شود.

مثال:

قیمت اونس طلا 1836.05 معامله ای را باز می کنید افزایش پیدا کرده تا 1836.15 بنابراین ده پیپ قیمت بالا رفته است. در این صورت اگر حج معاملات را همان یک ( 100 اونس طلا) در نظر بگیریم، در این صوت شما ده دلار سود کرده اید.

 

محاسبه سود پیپ فارکس در جفت ارزها

ارزش پیپ در بازار فارکس برروی جفت ارز ها، فلزات گران بها، انرژی و شاخص ها متفاوت محاسبه می شود. جدول زیر نشان دهنده نماد ها معملاتی (جفت ارزها) دربازار فارکس است:

محاسبه پیپ در فارکس در جفت ارزها
پیپ با حجم یک لات نماد جفت ارز معاملاتی
JPY1000 AUDJPY
USD10 AUDUSD
AUD10 EURAUD
CAD10 EURCAD
JPY1000 EURJPY
CAD10 AUDCAD

 

محاسبه پیپ فارکس در فلزات

جدول زیر نشان دهنده نماد ها معملاتی فلزات گران بها دربازار فارکس است:

محاسبه پیپ در فارکس در فلزات
پیپ با حجم یک لات نماد معاملاتی فلزات
USD10 XAUUSD
EUR10 XAUEUR
USD50 XAGUSD
EUR50 XAGEUR
USD10 XPDUSD
USD10 XPTUSD

 

محاسبه پیپ فارکس در انرژی

جدول زیر نشان دهنده نماد ها انرژی (نفت و گاز) دربازار فارکس است:

پیپ با حجم یک لات نماد جفت ارز معاملاتی انرژی
USD10 WTI, USOIL
USD10 BRENT, UKOIL
USD10 XNGUD

 

محاسبه پیپ فارکس در سهام

جدول زیر نشان دهنده شاخص ها دربازار فارکس است:

محاسبه پیپ در فارکس در سهام
پیپ با حجم یک لات نماد معاملاتی شاخص
USD1 NAS100
USD1 US30
USD1 US500
AUD1 AUS200

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مقاله سعی داشتیم تا به آنکه پیپ در بازار فارکس چیست؟ و مهم تر از آن نحوه ی محاسبه پیپ در فارکس بپردازیم. پیپ در فارکس از اصلی ترین موارد جهت محاسبه سود معاملات بحساب می آید.

به قدری این حساب و کتاب ها مهم است، که اگر شما یک فرد تازه کار باشید و اطلاعات کافی نداشته باشید و محاسبه پیپ در فارکس را به صورت دقیق انجام ندهید، در خطر از دست داده بخش بزرگ یا حتی همه سرمایه خود هستید.

برای داشتن مدیریت سرمایه باید با مفهوم لات، پیپ و پیپت به خوبی همانطور که اشاره شد آشنا باشید. همچنین پیشنهاد ما استفاده از ماشین حساب محاسبه گر پیپ فارکس برای افزایش دقت محاسبه سود پیپ فارکس میباشد!

سوالات متداول

 • پیپ در بازار فارکس چیست؟

  در بازار فارکس پیپ یک واحد اندزه گیری برای نوسانات قیمت است. معامله گران برای محاسبه سود پیپ فارکس را واحد ارزیابی قرار میدهند.

 • فرمول محاسبه پیپ چیست؟

  بسته بر اینکه شما بر روی چه جفت ارزی و میزان لات متفاوت است اما بصورت کلی برای محاسبه پیپ در فارکس از فرمول زیر استفاده میشود:

  Dollar Value of Pip= Contract Size*Lot*Pip count

  برای افزایش دقت محاسبات بهتر است تا از ماشین حساب پیپ در فارکس استفاده نمایید!

 • پیپ در نماد طلا وابسته به چیست؟

  اونس جهانی طلا بر روی آن اثر دارد.

 • پیپ در فارکس یعنی چی؟

  واحد اندازه گیری در بازارهای مالی را با مفاهیمی همچون لات، پیپ یا پیپت و لوریج نشان می دهند. شما به عنوان یک معامله گر پس از هر معامله باید میزان سود و زیان خودتان را حساب کنید.

 • هر پیپ در فارکس چقدر است؟

  در بازار های مالی یکسری قوانین و استاندارد هایی  بصورت ثابت وجود دارند، مثلا در بازار فارکس برای اینکه تغییرات قیمت را نشان بدهند از واحد استاندارد پیپ Pip”” استفاده می کنند. در این مارکت اگر قیمت از A  به B  برسد دیگر نمی گوییم ما 0.0001 دلار  سود کردیم، بلکه می گوییم یک Pip تغییر قیمت داشتم.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📶آشنایی با برنامه سیگنال فارکس - بهترین برنامه سیگنال دهی فارکس
📶معرفی سیگنال نفت فارکس - بهترین سیگنال نفت برنت و خام
📶بررسی کانال سیگنال داوجونز - نکات مهم کانال سیگنال داوجونز
📶بهترین سایت سیگنال فارکس - سایت سیگنال رایگان فارکس
جدیدترین مطالب
📊آموزش استراتژی خط روند RSI - استراتژی خط روند RSI در فارکس
📶آشنایی با برنامه سیگنال فارکس - بهترین برنامه سیگنال دهی فارکس
📶معرفی سیگنال نفت فارکس - بهترین سیگنال نفت برنت و خام
📊استراتژی مخصوص طلا در فارکس - استراتژی طلا با rsi
📶بررسی کانال سیگنال داوجونز - نکات مهم کانال سیگنال داوجونز