🔰لات در فارکس چیست؟ – آشنایی با مفهوم لات در بازار فارکس

09:21 12/06/2024 -

🔰لات در فارکس چیست؟ – بررسی معنی لات در بازار فارکس

مفهوم لات در بازار فارکس از جمله مبانی پر اهمیت در آموزش فارکس بشمار می آید. به همین دلیل نیز به دفعات این سوال که “لات در فارکس به چه معناست؟” و “یک لات در فارکس چقدر است؟” برای تریدرهای مبتدی به وجود می آید.

در این مقاله قصد داریم تا به زبان ساده با مفاهیم و کاربرد این واحد اندازی گیری در پاسخ به “لات در بازار فارکس چیست؟” بپردازیم. چنانچه شما نیز بدنبال نحوه انتخاب لات در فارکس هستید، پیشنهاد میکنیم تا انتهای مقاله آموزش لات در فارکس با تاپ بروکر ایران همراه باشید.لات در بازار فارکس, لات در فارکس چیست, لات در بازار فارکس چیست؟

پیش از آن که به “لات در بازار فارکس چیست؟” بپردازیم، در جدول زیر به تعدادی از بروکرها که امکان معامله با لات در فارکس را فراهم نموده اند، اشاره خواهیم داشت:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

لات در فارکس چیست؟

برای خرید همواره یک معیار یا واحد استاندارد از سوی خریدار و فروشنده در نظر گرفته میشود. لات فارکس [Lot] نیز همانند واحد های سنجش عمل می کنند و به شما این امکان را می دهند که حجم تبادلات خود را با واحد های مشخص و از پیش تعیین شده، بیان کنید.

برای درک بهتر از آن که “لات در فارکس یعنی چه” و چه مواردی در نحوه انتخاب لات در فارکس پر اهمیت است به ذکر چند مثال پرداخته ایم.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده، اصطلاحات فارکس چیست، اصطلاحات رایج فارکس، اصطلاحات اولیه فارکس

برای آشنایی با اصطلاحات فارکس بروی لینک زیر کلیک نمایید.

اصطلاحات فارکس به زبان ساده

 

مفهوم لات در بازار فارکس به زبان ساده

برای اینکه به طور دقیق درک کنیم لات در فارکس چیست، باید کمی به تاریخچه آن بپردازیم. با ظهور بازار فارکس در اواخر دهه 1970، از لات ها برای سنجش حجم معاملات ارز نیز استفاده شد.

وجود لات و پیپ در فارکس به دلیل ماهیت غیر فیزیکی ارز ها ضروری بود؛ چرا که دیگر نیازی به حمل و نقل فیزیکی ارز ها در معاملات وجود نداشت. در ابتدا، فقط یک نوع لات در فارکس وجود داشت که معادل 100,000 واحد از ارز پایه بود. با گذشت زمان، برای پاسخگویی به نیاز های معامله گران با سطوح مختلف تجربه و سرمایه، انواع دیگری از هر لات در فارکس نیز به وجود آمدند!

 

اهمیت لات در بازار فارکس چیست؟

لات در معاملات فارکس ریشه در بازار های آتی دارند، جایی که معاملات بر روی کالا های فیزیکی مانند گندم، نفت و فلزات انجام میشد. در این بازارها، معاملات به صورت قراردادی و هر قرارداد نشان دهنده حجم مشخصی از کالا بود. این حجم استاندارد به عنوان «لات» شناخته میشد.

حالا در راستای سوال لات در فارکس به چه معناست به این پرسش خواهیم رسید که “هر لات در فارکس چقدر است؟” لات فارکس به عنوان واحد های سنجش استاندارد، نقش مهمی در تسهیل معاملات ایفا می کند.

لات در معاملات فارکس به معامله گران کمک می کند تا حجم معاملات خود را به طور دقیق محاسبه، ریسک خود را مدیریت کرده و سود و ضرر خود را به طور صحیح ارزیابی نمایند.

 

معرفی انواع لات در فارکس

در بررسی انواع لات در فارکس، چهار نوع مختلف از واحد لات در فارکس وجود دارد که هر کدام برای معامله گران با سطوح تجربه و سرمایه متفاوت، مناسب هستند. در این بخش، به بررسی جزئیات هر نوع لات و کاربرد های آن می پردازیم.

در صورت عدم اطمینان، از لات های کوچک تر شروع کنید و به تدریج حجم معاملات خود را افزایش دهید. انواع لات در فارکس بطور کلی به شرح زیر است:

 • لات استاندارد در فارکس [1 لات]
 • لات کوچک در فارکس [0.1]
 • لات میکرو در فارکس [0.01]
 • لات نانو در فارکس [0.001]

 

لات استاندارد در فارکس [Standard]

یکی از پر ریسک ترین نوع لات در بازار فارکس حجم لات استاندارد بحساب می آید که هر واحد لات در فارکس بر اساس استاندارد 100,000 واحد از ارز پایه معادل (1 لات) است. به دلیل نسبت بالای هر لات در فارکس این واحد برای معامله گرانی با تجربه و سرمایه بالا کاربرد دارد.

لات استاندارد امکان کسب سود و همینطور متحمل شدن ضرر بیشتر و کارایی بالاتر در معاملات با اسپرد کم از دیگر ویژگی های این لات است. از معایب واحد لات در فارکس نیز می توان به ریسک بالا و نیاز به سرمایه اولیه نسبتا زیاد اشاره نمود!

 

لات مینی در فارکس [Mini]

این واحد لات در فارکس با حجم 10,000 واحد از ارز پایه (0.1 لات) و مزایایی همچون ریسک کمتر نسبت به لات استاندارد و امکان معاملات بیشتر با سرمایه محدود برای معامله گران با سرمایه متوسط مناسب است. از معایب لات مینی در فارکس می توان به سود کمتر در مقایسه با لات استاندارد و کارایی کمتر در معاملات با اسپرد کم اشاره کرد.

 

میکرو لات در فارکس [Micro]

حجم لات میکرو 1,000 واحد از ارز پایه یا (0.01 لات) است. میکرو لات فارکس برای معامله گران کم تجربه یا با سرمایه کم بسیار مناسب به نظر می رسد؛ چرا که در این صورت ریسک شما در هر معامله بسیار پایین خواهد بود. به همین دلیل این لات در فارکس برای معاملات آزمایشی و استراتژی های اسکالپینگ ایده آل است.

 

لات نانو در فارکس [Nano]

اگر می خواهید در نحوه انتخاب لات در فارکس معامله با کمترین ریسک ممکن را تجربه نمایید، این لات مناسب شماست. حجم این 100 واحد از ارز پایه (0.001 لات) بوده و برای تمرین و آموزش معاملات فارکس ایده آل به نظر می رسد؛ البته همین حجم لات کم باعث شده تا این نوع لات در معاملات با اسپرد های رایج کارایی بسیار پایینی داشته باشد.

 

نحوه محاسبه لات در فارکس

امیدواریم تا به اینجا توانسته باشیم به این سوال پاسخ دهیم که مفهوم لات در بازار فارکس چیست؟ اما در اینجا نوبت به پرداختن به این مسئله است که از دیدگاه ریاضیات «فرمول محاسبه لات در فارکس» به صورت زیر است:

در این محاسبه لات فارکس، حجم معامله مورد نظر به مقدار ارزی که می خواهید خریداری کنید یا بفروشید اشاره دارد. حجم هر لات نیز به تعداد واحد های ارز پایه در هر لات وابسته است. برای مثال، در لات استاندارد، حجم هر لات 100,000 واحد از ارز پایه را تشکیل می دهد.

به عنوان مثال فرض کنید یک معامله گر فارکس قصد دارد با 5,000 یورو معامله ای انجام دهد، او از لات های میکرو (1,000 واحد ارز پایه) استفاده می کند. برای محاسبه تعداد لات های میکرو مورد نیاز، از فرمول زیر استفاده می کنیم:

بنابراین، طبق فرمول بالا برای معامله 5,000 یورو با استفاده از لات‌های میکرو، به 5 لات میکرو نیاز داریم.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مقاله تلاش کردیم به سوال “لات در فارکس چیست؟” بطور کامل و دقیق پاسخ دهیم. امروزه، واحد لات در فارکس به عنوان بخش جدایی ناپذیری از بازار فارکس به شمار می رود. با درک مفهوم لات در بازار فارکس می توانید معاملات بهتری با انواع لات در فارکس داشته باشید.

معامله گران با ریسک پذیری بالا ممکن است لات های بزرگ تر را انتخاب نمایند؛ در حالی که معامله گران محتاط‌ تر کم تجربه بهتر است به سراغ لات‌ های کوچک تر بروند. در نهایت، به خاطر داشته باشید که نحوه انتخاب لات در فارکس، نقش کلیدی در مدیریت ریسک و موفقیت شما در معاملات بازار فارکس ایفا می کند.

سوالات متداول

 • لات در فارکس چیست؟

  هر لات در بازار فارکس، واحد سنجشی برای تعیین حجم معاملات ارز در بازار فارکس می باشد که امروزه جایگاه مهمی در معاملات بازار فارکس دارد.

 • نحوه انتخاب لات در فارکس چگونه است؟

  انتخاب لات فارکس مناسب به شما کمک می کند تا ریسک خود را در معاملات مدیریت کنید و از ضرر های سنگین جلوگیری کنید.

 • هر لات در فارکس چقدر است؟

  هر لات در فارکس مساوی با 100 هزار از واحد پول مورد معامله میباشد. برای مثال اگر یک لات از دلار با یورو معامله نمایید، یعنی شما یک پوزیشن با حجمی برابر با 100 هزار دلار یا یورو باز نموده اید.

 • یک لات در فارکس چند دلار است؟

  هر لات فارکس در معاملات برابر با 100،000 از واحد ارز پایه است. بنابر این هر یک لات از دلار برابر با 100 هزار دلار است.

نظرات (2)
احسان
13/06/2024 08:57

سلام برای محاسبه حجم در فارکس چه ماشین حسابی را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ
محمد حسین حسینی
22/06/2024 13:10

بهترین ماشین حساب محاسبه حجم در فارکس عمدتا از سوی خود بروکر ها ارائه شده که میتواند بسته به شرایط حساب اطلاعات دقیق تری را در اختیار تریدر ها قرار دهد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس
📊لیست پر نوسان ترین نماد های فارکس – بهترین نماد برای نوسان گیری فارکس
🔰بررسی راز موفقیت در فارکس - نحوه موفقیت در فارکس
📆آموزش تقویم اقتصادی فارکس فکتوری - تقویم اقتصادی فارکس فکتوری چیست؟
جدیدترین مطالب
🏦معرفی صرافی های ارز دیجیتال خارجی - لیست صرافی های ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم
💱بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی - بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال
📈معرفی اندیکاتور سیگنال دهی ارز‌ دیجیتال - اندیکاتور سیگنال ارز‌ دیجیتال چیست؟
📅بهترین تقویم اقتصادی ارز دیجیتال - تقویم اقتصادی کریپتو
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس