⚖️لوریج در فارکس چیست؟ – leverage در فارکس چیست؟

10:35 24/12/2023 -

⚖️آموزش لوریج در فارکس – اهرم در فارکس چیست؟

اهرم یا لوریج در فارکس از جمله ابزار های کاربردی است که در انتخاب بروکر های فارکس نیز تاثیر بسزایی دارد. انتخاب لوریج در فارکس میتواند در مدیریت ریسک و سود و ضرر معامله گران دخیل باشد، به همین دلیل نیز این سوال که “لوریج در فارکس یعنی چه؟” به دفعات مطرح میگردد.

حال در این سری مقالات آموزش فارکس تا علاوه بر پرداختن به مفهوم لوریج در فارکس، با تاثیر انتخاب لوریج مناسب برای فارکس بیشتر آشنا شویم. اگر شما نیز با سوال “ اهرم در فارکس چیست؟” مواجه شده و یا قصد مطالعه بیشتر در این باره را داشته دعوت میکنیم تا انتهای مقاله با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

لوریج در فارکس چیست، اهرم در فارکس چیست، آموزش لوریج در فارکس

پیش از آن که به آموزش لوریج در فارکس بپردازیم، در جدول زیر به تعدادی از بروکر ها با بالاترین لوریج در فارکس اشاره خواهیم داشت:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

لوریج در فارکس چیست؟

هر دو سوال “لوریج در فارکس چیست؟” و “اهرم در فارکس چیست؟” جواب یکسانی دارند. مفهوم لوریج در فارکس درواقع میزان نسبتی گفته است که به واسطه ی نقدینگی تامین کنندگان مالی از سوی بروکر ها در اختیار سرمایه گذاران قرار داده میشود.

اهرم یا لوریج در فارکس به زبان ساده مضربی برای افزایش حجم معاملات از سوی بروکر ها است. برای مثال اگر قصد معامله 1 لات با نسبت 1:500 اهرم در فارکس را داشته باشید، به این معناست که 1 لات شما 500 برابر بیشتر در بازار اجرا خواهد شد.

 

تاثیر لوریج در فارکس

کاربرد لوریج در فارکس همانطور که با آن آشنا شدیم، افزایش حجم معامله به میزان مورد نظر است. بنابر این از اصلی ترین تاثیر لوریج در فارکس میتوان به افزایش حجم معامله از [1:2 تا 1:5000] اشاره داشت.

این مقدار اهرم در فارکس میتواند نتیجه ی مثبت یا منفی در معاملات بجای بگذارد؛ زیرا در صورت مثبت بودن روند معاملات سود کاربران چند برابر و به طبع در صورت ضرر نیز میزان قابل توجهی از سرمایه معامله گران تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و ریسک معامله را افزایش میدهد.

✅مزایای لوریج در فارکس

 • ✅معامله با مقدار بیشتر از سرمایه معامله گران
 • ✅افزایش سود فارکس
 • ✅مناسب برای معامله گران اسکالپ در فارکس
 • ✅امکان تغییر لوریج در فارکس

 

❌معایب لوریج در فارکس

 • ❌افزایش ریسک معاملات فارکس
 • ❌افزایش احتمال کال مارجین
 • ❌مناسب نبودن برای معامله گران کم تجربه

 

تفاوت لوریج ها در فارکس

تفاوت لوریج ها در فارکس در واقع در نسبت یا میزان ارائه شده در هر بروکر است. همانطور که اشاره داشتیم انواع لوریج در فارکس بر اساس میزان نقدینگی بروکر ها تعیین میشود. البته که قوانین سفت و سخت رگولاتوری ها نیز در این میزان تاثیر بسزایی دارند! بنابر این انواع اهرم نیز تنها به مقدار لوریج بالا یا پایین در هر بروکر تقسیم میشود.

از آنجایی که افزایش میزان ریسک فارکس با میزان اهرم در فارکس رابطه ی مستقیم دارد. بروکر هایی که تحت رگولاتوری های تراز اول خدمات رسانی مینمایند، حداکثر لوریج در فارکس را تا میزان 1:500 محدود نگاه میدارند.

 

بالاترین لوریج در فارکس

حداکثر لوریج در فارکس بسته به بروکر گاها تا مقدار 1:5000 نیز ارائه میشود. این میزان اغلب قابل تغییر و تعیین از سوی سرمایه گذاران میباشد. اگر چه که معامله با بالاترین لوریج در فارکس وسوسه کننده به نظر میرسد.

 

کمترین لوریج در فارکس

مقادیر حداقل لوریج در فارکس نیز بسته به بروکر متفاوت است. در برخی از بروکر ها این مقدار [1:2] و در برخی دیگر [1:100] تعیین میگردد که امکان تغییر آن برای معامله گران وجود خواهد داشت.

 

تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو

از دیگر موارد مورد بحث درباره ی لوریج فارکس، «تفاوت لوریج در فارکس و کریپتو» است. همانطور که اشاره داشتیم در این مورد نیز تفاوت اصلی تنها به میزان اهرم در فارکس و ارز های دیجیتال منتهی میشود.

حداکثر یا بالاترین لوریج در فارکس معمولا در محدوده [1:500 تا 1:5000] است. (برای معامله ارزدیجیتال در فارکس کمتر میباشد!) این مقدار اما در صرافی های ارز دیجیتال تا 1:100 خواهد بود که آن هم بسته به صرافی انتخاب متغیر است.

 

بهترین لوریج برای فارکس

انتخاب لوریج در فارکس بخصوص برای معامله گرانی که بتازگی افتتاح حساب در فارکس را تکمیل نموده اند، از اهمیت بالایی برخوردار است. اما بهترین لوریج برای فارکس عمدتا به میزان سرمایه و استراتژی های معاملاتی بستگی دارد.

برای مثال برای افرادی که با سرمایه ی کم وارد بازار میشوند مقادیر اهرم نظیر 1:5000 میتواند در کوتاه ترین زمان حساب را کال مارجین کرده و کل سرمایه معامله گر را از بین ببرد.

بهترین لوریج برای فارکس، بهترین اهرم معاملاتی در فارکس، بهترین لوریج در فارکس، بهترین اهرم در فارکس
جهت مطالعه بیشتر و نحوه ی بهترین اهرم معاملاتی در فارکس کافیست به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

 

چه لوریجی انتخاب کنیم؟

لوریج مناسب در فارکس همانطور که اشاره داشتیم بسته به استراتژی ها و مقدار سرمایه هر تریدر متغییر است. بنابر این تعیین لوریج در فارکس بسته به هر معامله گر نیز میتواند متغییر باشد.

اما در مقاله ای بصورت مجزا سعی داشتیم تا با بررسی این مقادیر بتوانید در انتخاب لوریج مناسب فارکس برای مخاطبین خود دخیل باشیم.

 

محاسبه لوریج در فارکس

برای محاسبه ی لوریج فارکس معامله گران میبایست از فرمول زیر استفاده نمایند. عموما این محاسبه برای محاسبه سود با لوریج انجام میگیرد:

فرمول محاسبه لوریج معادله ی پیچیده ای بحساب نمی آید. اما نحوه محاسبه لوریج در فارکس میتواند زمان بر باشد به همین دلیل نیز ماشین حساب لوریج فارکس به کمک معامله گران آمده است.

در ماشین حساب فارکس با لوریج کاربران تنها با وارد نمودن نماد معاملاتی و مقدار لوریج میتوانند علاوه بر این این مقدار مارجین را نیز برای معاملات دریابند.

 

چگونه لوریج را فعال کنیم؟

مقدار لوریج یا اهرم در فارکس زمانی که قصد افتتاح حساب در فارکس را داشته تعیین میگردد. بنابر این هر مقداری که در ابتدا برای تعیین لوریج در فارکس انتخاب نموده اید در تمام معاملات پس از آن اعمال خواهد شد و نیاز به فعالسازی مجدد نمیباشد.

 

آموزش استفاده از لوریج در فارکس

حال که با تعریف لوریج در فارکس آشنا شدیم، نوبت به آن رسیده تا به نحوه استفاده از لوریج در فارکس بپردازیم. بصورت خلاصه تا به اینجای مقاله با موارد پر اهمیتی که میبایست پیش از استفاده از لوریج در فارکس در نظر داشته باشیم، آشنا شدیم.

در این بخش تنها اشاره مختصری به آن ها خواهیم داشت:

 1. انتخاب استراتژی معاملاتی
 2. تعیین لوریج در فارکس بر اساس میزان سرمایه
 3. محاسبه اهرم در فارکس پیش از معامله
 4. ورود به بازار با در نظر داشتن مارجین کال

اگر از جمله معامله گرانی بوده که به اسکالپ در فارکس مشغول میباشید، در محاسبه لوریج و درصد کال مارجین بیشتر توجه داشته باشید. همچنین در مقاله ای مجزا به آموزش استفاده از لوریج در فارکس در بروکر های پیشنهادی خواهیم پرداخت.

آموزش استفاده از لوریج در فارکس، چگونه لوریج را فعال کنیم؟، معامله با اهرم یا لوریج در فارکس
برای مطالعه نحوه استفاده از لوریج در فارکس بروی لینک زیر کلیک نمایید.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مقاله بطور کامل به مفهوم لوریج در فارکس پرداختیم تا معامله گران با اشراف بر تاثیر لوریج در فارکس و اهمیت استفاده از آن بتوانند میزان لوریج مناسب در فارکس را برای خود انتخاب نمایند.

از لوریج یا اهرم در فارکس همواره با عنوان “شمشیر دو لبه” یاد میشود، زیرا اشتباه در محاسبه لوریج در فارکس پیش از معامله و یا معامله با حداکثر لوریج در فارکس میتواند تبعات جبران ناپذیری را به سرمایه گذاران (بخصوص با سرمایه کم) اعمال نمایند.

سوالات متداول

 • لوریج در فارکس به چه معناست؟

  لوریج یا اهرم در فارکس به نسبت یا مقداری گفته میشود که بر اساس آن معامله گران میتوانند حجم معاملات خود را در بازار فارکس به میزان مشخصی افزایش دهند.

 • لوریج ۱ ۵۰۰ چیست؟

  مقدار اهرم در فارکس در قالب 1:X معیین میشود. یعنی هر 1 لات معامله برابر با مقدار یا نسبت X است. حال لوریج 1:500 به این معنا است که هر 1 لات معامله برابر با 500 لات است، به زبان ساده تر شما 500 برابر حجم انتخابی در بازار معامله خواهید نمود.

 • لوریج در فارکس یعنی چه؟

  لوریج فارکس مقداری است که بر اساس نقدینگی بروکر برای افزایش حجم معاملات به نسبت های 20 تا 5000 برابر در اختیار معامله گران قرار خواهد گرفت.

 • منظور از لوریج در فارکس چیست؟

  معامله با لوریج یا اهرم فارکس به این معنا است که تریدر ها با نسبت بیشتری از آن چه که برای معامله انتخاب می نمایند در بازار سرمایه گذاری خواهند نمود.

 • مفهوم لات و لوریج در فارکس چیست؟

  لات و لوریج در فارکس از مواردی است که با یکدیگر ارتباط مستقیم دارد. معامله با لوریج یا اهرم در فارکس به نسب هر لات و میزان لوریج بستگی دارد. برای مثال لوریج 1:500 یعنی به ازای هر 1 لات در فارکس معامله گران با لوریج 500 (یا 500 برابر) معامله خواهند نمود.

 • اهرم در فارکس چیست؟

  اهرم فارکس نسخه معنی شده ازLeverageاست که مفهوم آن با تعریف لوریج در فارکس یکسان میباشد.

 • بهترین لوریج برای 100 دلار چقدر است؟

  بر اساس نظرات متعدد متخصصین فارکس، بهترین لوریج برای 100 دلار در فارکس نسبت 1:20 تا 1:100 است. با میزان لوریج مناسب در فارکس میتوان نسبت سود به ضرر را قابل قبول دانست و مدیریت سرمایه را بخوبی اجرا نمود.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
جدیدترین مطالب
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
📑آموزش معامله در فارکس - چگونه از ایران در فارکس معامله کنیم؟