📊آموزش کامل تحلیل تکنیکال فارکس – تحلیل تکنیکال در فارکس چیست؟

09:28 21/05/2024 -

📊تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟ – آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

تحلیل تکنیکال در بازار فارکس همانطور که در آموزش فارکس اشاره داشتیم، از اصلی ترین راه های موفقیت در فارکس بحساب می آید. آموزش تحلیل تکنیکال پیشرفته فارکس راهکاری برای افزایش دقت معاملات است.

در این مقاله قصد داریم تا مفصلا به “آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال فارکس” و اهمیت تحلیل تکنیکال در بازار فارکس بپردازیم. چنانچه شما نیز بدنبال آموزش تحلیل تکنیکال فارکس میباشید، با تاپ بروکر ایران همراه شوید.

تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟، تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

 

تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟

تحلیل تکنیکال در فارکس یکی از اصلی ‌ترین روش ‌های بررسی بازارهای مالی است که بر پایه مطالعه الگوهای قیمتی و حجم معاملات تاریخی یک دارایی متمرکز است.

تحلیل تکنیکال در بازار فارکس با یک پیش فرض همراه است و آن این است که تاریخ تمایل به تکرار خود دارد، به همین خاطر سعی در پیش ‌بینی رفتار آتی بازار بر اساس داده‌ های گذشته دارد.

آموزش تحلیل تکنیکال فارکس از ابزارهای مختلفی مثل نمودارها، شاخص ‌های فنی و الگوهای نموداری برای شناسایی روندها و نقاط برگشتی بازار استفاده می ‌کنند. نکات مهمی که کاربران باید درباره تحلیل تکنیکال بدانند شامل این موارد است:

 • اهمیت درک و تفسیر نمودارها و الگوهای قیمتی؛
 • آشنایی با شاخص ‌های فنی متداول مانند میانگین‌های متحرک RSI و MACD؛
 • اهمیت صبر و انضباط در پیگیری استراتژی ‌های مبتنی بر تحلیل تکنیکال؛
 • توجه به این نکته که همیشه تحلیل تکنیکال به تنهایی کافی نیست و باید به عنوان بخشی از یک استراتژی فارکس در نظر گرفته شود.

 

مزایا و معایب تحلیل تکنیکال

اکنون که می دانید تحلیل تکنیکال چیست!؛ باید این نکته را در آموزش تحلیل تکنیکال، در نظر بگیرید که علاوه بر ویژگی ها مزایا و معایب تحلیل تکنیکال مهم تلقی می شود.

معامله گری با تحلیل تکنیکال، با تمرکز بر الگوهای قیمتی و حجم معاملات، تلاش می‌ کند فرصت ‌های معاملاتی را شناسایی کند. در ادامه با نکات کلیدی مرتبط با مزایا و معایب تحلیل تکنیکال آشنا می شوید:

✅مزایا تحلیل تکنیکال در بازار فارکس

 • ✅تمرکز بیش از حد بر داده‌ های گذشته: ممکن است نتواند تغییرات آینده ناشی از رویدادهای بی ‌سابقه را پیش ‌بینی کند.
 • ✅نیاز به تفسیر: الگوها و شاخص ‌های مختلف نیازمند تفسیر است و ممکن است به اشتباه منجر شوند.
 • ✅نادیده گرفتن عوامل بنیادی: ممکن است عوامل بنیادی اثرگذار بر ارزش یک دارایی را نادیده بگیرد.
 • ✅استراتژی های تحلیل تکنیکال: ممکن است دو تحلیلگر با داده‌ های یکسان به نتیجه ‌گیری ‌های مختلف برسند.

 

❌معایب تحلیل تکنیکال در بازار فارکس

 • ❌پیش‌بینی الگوهای بازار: توانایی شناسایی الگوها و روندهای تکرار شونده در قیمت ‌ها.
 • ❌انعطاف‌ پذیری در بازارهای مختلف: قابل استفاده در انواع بازارها از جمله سهام، ارز، و کالا.
 • ❌تصمیم ‌گیری سریع: کمک به اتخاذ تصمیمات معاملاتی سریع بر اساس شواهد نموداری.
 • ❌ابزارهای متنوع: دسترسی به طیف وسیعی از ابزارها و شاخص ‌های فنی برای تحلیل.

 

اصول تحلیل تکنیکال بازار فارکس

آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس با استفاده از داده ‌های تاریخی قیمت و حجم معاملات، روندها و الگوهای بازار را برای پیش ‌بینی رفتار آتی آن تحلیل می‌ کند.

در تعریف تحلیل تکنیکال و پاسخ به این سوال دو اصل اساسی وجود دارد: اول، تمام عوامل بازار اعم از اخبار، داده ‌های اقتصادی و سایر رویدادها در قیمت‌ ها منعکس شده ‌اند؛ دوم، قیمت ‌ها به گونه ‌ای حرکت می‌ کنند که معمولا تکرار می شوند.

آشنایی با اصول و بطور کلی آموزش تحلیل تکنیکال فارکس به معامله‌ گران کمک می ‌کند تا تصمیمات آگاهانه ‌تری بر اساس تجزیه و تحلیل‌ های فنی اتخاذ کنند.

اما این نکته مهم است و باید به یاد داشته باشند که تحلیل تکنیکال در فارکس را همراه با دیگر انواع تحلیل ‌ها و با در نظر گرفتن مدیریت ریسک به کار ببرند. مهم ترین ابزارهای کلیدی تحلیل تکنیکال فارکس شامل موارد زیر است:

 • نمودار تحلیل تکنیکال: ابزار اصلی برای تحلیلگران است که شامل نمودارهای میله‌ای، خطی و شمعی است. هر کدام از این نمودارها داده ‌های خاصی را درباره حرکت قیمت ارائه می‌ دهند؛
 • شاخص های مهم تحلیل تکنیکال: مانند میانگین متحرک (MA)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و حرکت متوسط همگرایی و واگرایی (MACD) که برای شناسایی روندها و سیگنال‌ های خرید یا فروش مورد استفاده قرار می گیرند؛
 • فیبوناچی ریتریسمنت: ابزاری برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت احتمالی با استفاده از نسبت ‌های فیبوناچی؛
 • الگوهای نموداری: مانند مثلث‌ ها، سر و شانه‌ ها و پرچم ‌ها که می ‌توانند نقاط برگشت یا ادامه روند را نشان دهند.

 

انواع تحلیل تکنیکال فارکس

در انواع سبک های تحلیل تکنیکال اهمیت نمودارها به عنوان یک ابزار حیاتی انکار کردنی نیست. نمودارها به معامله‌ گران این امکان را می ‌دهند تا رفتار بازار را در زمان‌ های مختلف مطالعه کنند.

نمودار تحلیل تکنیکال فارکس به تحلیلگران کمک می ‌کنند تا الگوهای قیمتی، حجم معاملات و روندهای ممکن را شناسایی کنند. هر کدام از این نمودارها ویژگی ‌ها و کاربردهای منحصر به فردی دارند که می ‌توانند تحلیل بازار را از دیدگاه های مختلف بهبود بخشند.

در ادامه، نمودارهای مهم در تحلیل تکنیکال مورد استفاده معرفی شده‌ اند:

 • نمودار خطی (Line Chart): ساده ‌ترین نوع نمودار که تنها قیمت ‌های پایانی دوره‌ های زمانی مختلف را به هم متصل می‌ کند؛
 • نمودار شمعی (Candlestick Chart): محبوب ‌ترین نمودار در میان معامله ‌گران است که با نمایش رنگ ‌های متفاوت برای دوره ‌های صعودی و نزولی، قیمت باز و بسته شدن، بالاترین و پایین ‌ترین قیمت را نشان می‌ دهد؛
 • نمودار میله ‌ای(Bar Chart) : این نمودار اطلاعات بیشتری مثل بازه قیمتی (از جمله بالاترین و پایین ‌ترین قیمت) و قیمت ‌های باز و بسته شدن را برای هر دوره زمانی ارائه می ‌دهد؛
 • نمودار نقطه و فیگور (Point and Figure Chart): این نمودار تمرکز خود را بر تغییرات قیمت می‌ گذارد و زمان را نادیده می‌ گیرد، برای تشخیص روندهای قیمتی و مقاومت ‌ها و حمایت‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 

انواع اندیکاتور در تحلیل تکنیکال

اندیکاتور پرکاربرد در تحلیل تکنیکال، ابزارهای آماری هستند که از آن ها در تحلیل تکنیکال فارکس به منظور تحلیل و پیش‌ بینی روندهای بازار استفاده می‌ شود.

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال اطلاعاتی را درباره قیمت ‌ها، حجم و علاقه بازار فراهم می ‌کنند و به معامله ‌گران این فرصت را می دهد تا نقاط ورود و خروج مطلوب را شناسایی کنند.

مهمترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می ‌گیرند، عبارت ‌هستند از:

 • شاخص قدرت نسبی (RSI): اندیکاتور نوسانگر که سطح بیش خرید یا بیش فروش یک دارایی را نشان می‌ دهد؛
 • حرکت متوسط همگرایی و واگرایی (MACD): نشان دهنده تفاوت بین دو میانگین متحرک است و برای تشخیص تغییرات در قدرت و جهت و تکانه و مدت زمان یک روند بازار استفاده می ‌شود؛
 • باندهای بولینگر (Bollinger Bands): این اندیکاتور از سه خط تشکیل شده است. یک میانگین متحرک در وسط و دو باند بالا و پایین که این ها انحراف معیار قیمت‌ ها را نشان می‌ دهند و در تشخیص نوسانات بازار کمک کننده هستند؛
 • میانگین متحرک (MA): به تشخیص روند کمک می‌کند زیرا نشان‌ دهنده میانگین قیمتی یک دارایی در یک دوره زمانی مشخص است.

هر کدام از بهترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال با رویکردهای متفاوت به تحلیلگران کمک می‌ کنند تا تصمیم ‌های آگاهانه ‌تری بر اساس داده ‌های بازار اتخاذ کنند.

 

الگو های نموداری در تحلیل تکنیکال

الگوهای تحلیل تکنیکال بخصوص الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال به معامله‌ گران کمک می‌ کنند تا پتانسیل تغییرات در روندهای بازار را تشخیص دهند.

در واقع الگوهای نموداری تحلیل تکنیکال، بر اساس شکل‌ گیری قیمت ‌ها در نمودارها تعریف می‌ شوند که نشان ‌دهنده احتمال حرکات قیمتی در آینده و حالات روانی بازار هستند.

الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال به عنوان بخشی از تحلیل تکنیکال، امکانات مطلوبی برای پیش‌بینی بازار و تصمیم ‌گیری ‌های معاملاتی مبتنی بر اطلاعات را فراهم می ‌آورند.

آشنایی و تسلط بر تشخیص این الگوها می‌ تواند ابزار قدرتمندی در اختیار معامله‌ گران قرار دهد. در ادامه بیشتر با الگوهای مهم در تحلیل تکنیکال آشنا خواهیم شد:

 • الگوهای ادامه دهنده در تحلیل تکنیکال: نشان‌ دهنده ادامه روند فعلی بازار هستند. شامل پرچم‌ ها، مثلث ‌ها و پنانت‌ ها و… ؛
 • الگوهای شمعی در تحلیل تکنیکال: نشان ‌دهنده حالات روانی بازار و تصمیم‌ گیری‌ های معامله ‌گران است و الگوهای مانند مرد آویزان و ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی محبوب هستند؛
 • الگوهای برگشتی در تحلیل تکنیکال: پیش‌ بینی تغییر در جهت بازار که معروف ‌ترین ‌ها شامل سر و شانه ‌ها (و وارونه آن) و دو قله و دو دره هستند.

 

نکات مهم در تحلیل تکنیکال فارکس

اکنون که به اهمیت معامله گری با تحلیل تکنیکال پی بردید لازم به ذکر است که با دقت و مهارت می ‌توانید تصمیم‌ گیری ‌های آگاهانه و سودآور در بازارهای مالی داشته باشید.

برای بهره ‌برداری موثر از این روش، درک درست از اصول و آموزش کامل تحلیل تکنیکال در فارکس ضروری است. با توجه به نکات مهم تحلیلگران می ‌توانند تحلیل‌ های تکنیکال موثرتری انجام دهند و به نتایج بهتری در معاملات خود دست یابند.

به همین خاطر در این راستا، تعدادی از نکات طلایی تحلیل تکنیکال را با هم مرور می کنیم:

 • یادگیری و تسلط بر ابزارها: آشنایی با نمودارها، اندیکاتورها و الگوهای نموداری اساسی است؛
 • تجزیه و تحلیل بازارها: درک نحوه تاثیر اخبار و رویدادهای جهانی بر بازار؛
 • مدیریت ریسک: تعیین حد زیان و استفاده از استراتژی‌ های مدیریت سرمایه برای حفاظت از سرمایه؛
 • تمرین و صبوری: تحلیل تکنیکال نیازمند تمرین مستمر و صبر برای شناسایی فرصت ‌های معاملاتی است؛
 • ترکیب با تحلیل بنیادی: برای داشتن یک دیدگاه جامع ‌تر، ترکیب تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی توصیه می ‌شود؛
 • به‌ روزرسانی دانش: بازارها مدام تغییر می ‌کنند؛ بنابراین، دانش و مهارت ‌های تحلیلی شما باید به طور مستمر به ‌روز شوند.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

تحلیل تکنیکال در بازار فارکس یک استراتژی مبتنی بر تجزیه و تحلیل داده‌ های گذشته و قیمت و حجم معاملات است که با هدف پیش ‌بینی الگوهای روند آتی بازار به کار می ‌رود.

آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس و بکارگیری آن از یک طرف امکان تصمیم‌ گیری سریع و شناسایی فرصت ‌های معاملاتی را فراهم می‌ کند و از طرفی دیگر، ممکن است عوامل بنیادی اثرگذار بر بازار را نادیده بگیرد.

آشنایی با اصول تحلیل تکنیکال، ابزارهای تحلیلی، نمودارها و اندیکاتورها و الگوهای نموداری می ‌تواند به معامله‌ گران کمک کند تا تصمیمات آگاهانه ‌تری اتخاذ کنند.

همچنین، مهم است که معامله‌ گران در انجام تحلیل تکنیکال به مدیریت ریسک توجه داشته باشند و دانش خود را به طور مداوم به‌ روز نگه دارند.

سوالات متداول

 • تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟

  تحلیل تکنیکال در فارکس از الگوهای قیمتی گذشته و حجم معاملات برای شناسایی روندها و الگوهای تکرار شونده استفاده می ‌کند که می‌ توانند نشان‌ دهنده حرکات بازار در آینده باشند.

 • تعریف تحلیل تکنیکال به زبان ساده چیست؟

  تحلیل تکنیکال در بازار فارکس به دانشی گفته میشود که بر اساس آن کاربران الگوها و رفتار های حرکتی را برای پیشبینی و ایجاد بهترین استراتژی فارکس بکار می بندند.

 • بهترین اندیکاتور تحلیل تکنیکال در فارکس کدام است؟

  اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال فارکس، مانند میانگین متحرک، RSI و MACD ابزارهای آماری هستند که برای تحلیل روند، میزان نوسان و قدرت روند بازار استفاده می ‌شوند تا سیگنال‌ های خرید یا فروش احتمالی را شناسایی کنند.

 • چگونه تحلیل تکنیکال را یاد بگیریم؟

  یک بهترین روش برای یادگیری و آموزش تحلیل تکنیکال فارکس وجود ندارد. آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال فارکس از چند طریق ممکن است.

  مثل، مطالعه کتاب های تحلیل تکنیکال و تماشای دوره های آموزش تحلیل تکنیکال آنلاین و تمرین بر روی داده ‌های واقعی بازار. نکات کاربردی در تحلیل تکنیکال پیشرفته این است که همواره باید درصدد تمرین و تجزیه و تحلیل بازارهای مختلف باشید.

 • چگونه تحلیل تکنیکال انجام دهیم؟

  یکی از بهترین روش ها برای آموزش کامل تحلیل تکنیکال فارکس، مراجعه به منابع آموزش انجام تمرین متداوم است.

 • بهترین اندیکاتور در تحلیل تکنیکال چیست؟

  از بهترین و پرکاربرد ترین اندیکاتور در تحلیل تکنیکال میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • شاخص قدرت نسبی (RSI)
  • حرکت متوسط همگرایی و واگرایی (MACD)
  • باندهای بولینگر (Bollinger Bands)
  • میانگین متحرک (Moving Average-MA)
نظرات (6)
صبا
22/05/2024 08:03

در چه بازاری تخلیل تکنیکال مناسب هست و در چه بازاری تحلیل فاندامنتال مناسب هست ؟

پاسخ
محمد حسین حسینی
26/05/2024 15:11

بر اساس نظرات معامله گران با تجربه برای ترید حرفه ای در فارکس بکار گیری هر دو تحلیل الزامی است.

فزونی
21/05/2024 12:29

سلام ایا تریدینگ ویو برای تحلیل تکنیکال پلتفرم مناسبی هست و یا شما پلتفرم دیگه ای رو پیشنهاد می کنید؟

پاسخ
محمد حسین حسینی
27/05/2024 09:52

پلتفرم تریدینگ ویو و بخصوص «چارت تریدینگ ویو» به واسطه ی ابزار و اندیکاتور های کاربردی بهترین پلتفرم تحلیل تکنیکال بحساب می آید.

شاهرخ
21/05/2024 11:24

سلام و وقت بخیر ایا در رابطه با تحلیل فاندامنتال هم مطلبی دارید ؟

پاسخ
محمد حسین حسینی
27/05/2024 09:53

با سلام، بله برای آشنایی بیشتر و آموزش کامل تحلیل فاندامنتال فارکس به مقاله ی تحلیل فاندامنتال چیست؟ مراجعه نمایید.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
جدیدترین مطالب
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
📑آموزش معامله در فارکس - چگونه از ایران در فارکس معامله کنیم؟