📈تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟ – آشنایی با تحلیل بنیادی در فارکس

10:11 22/05/2024 -

📈آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس – تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در فارکس یکی از ابتدایی ترین ابزار مربوط به آموزش فارکس است. اموزش تحلیل فاندامنتال فارکس فرصت مناسبی را برای پیشبینی روند بازار بر اساس رویداد ها و اخبار فارکس فراهم می نماید.

همین ویژگی ها سبب اهمیت تحلیل بنیادی بازار فارکس برای معامله گران شده است.در این مقاله مفصلا با منابع تحلیل فاندامنتال فارکس و سایت های تحلیل فاندامنتال فارکس آشنا خواهیم شد، با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

 سایت های تحلیل فاندامنتال فارکس، آموزش تحلیل بنیادی در فارکس، آموزش کامل تحلیل فاندامنتال فارکس

 

تحلیل فاندامنتال چیست؟

تحلیل فاندامنتال در فارکس که به آن «تحلیل بنیادی فارکس» نیز گفته می شود، یک رویکرد اصلی برای ارزیابی ارزش واقعی یک دارایی، از جمله سهام شرکت ها است.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال فارکس با بررسی دقیق عوامل اقتصادی، مالی و سایر عوامل مرتبط با بازار از جمله اخبار فارکس که بر قیمت دارایی ها تاثیر می گذارند، انجام می شود.

آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس شامل موارد متعددی است. از جمله گزارش های درآمدی شرکت ها، وضعیت اقتصادی کلان، نرخ بهره و تحلیل های صنعت. هدف از تحلیل فاندامنتال، شناسایی سهامی است که ارزش بازار آن ها با ارزش واقعی شان مطابقت ندارد. به این معنی که ممکن است این سهام ارزان تر یا گران تر از آنچه واقعا ارزش دارند، معامله شوند.

سرمایه گذاران با استفاده از تحلیل اخبار فاندامنتال فارکس، به دنبال فرصت هایی هستند که امکان کسب بازده ای بالاتر را فراهم آورد. با این فرض که بازار در نهایت به سمت ارزش واقعی دارایی ها تنظیم خواهد شد.

 

مزایا و معایب تحلیل بنیادی در فارکس

تا به اینجا با کلیات تحلیل فاندامنتال فارکس اشنا شدیم. مزایا و معایب تحلیل بنیادی بازار فارکس نیز همانند تمامی موارد مربوط به بازار از جمله موارد مهم در بررسی و بکارگیری این ابزار بحساب می آید.

استفاده از تحلیل فاندامنتال در فارکس به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که با دیدگاهی عمیق تر و استراتژیک تر نسبت به سرمایه گذاری های خود عمل کنند. این امر پیامدهایی همچون کاهش ریسک و افزایش پتانسیل کسب بازده را به دنبال دارد.

اگرچه تحلیل فاندامنتال بازار فارکس در شناسایی فرصت های سرمایه گذاری با ارزش طولانی مدت مفید است، اما سرمایه گذاران باید از این محدودیت ها آگاه باشند. به این ترتیب می توانند این تحلیل را با ابزارها و رویکردهای تحلیلی دیگر ترکیب کنند تا به نتایج بهتری دست یابند!

مزایای تحلیل فاندامنتال فارکس

 • ✅تعیین ارزش ذاتی: این رویکرد به سرمایه گذاران کمک می کند تا ارزش واقعی یک دارایی را محاسبه کنند. همچنین امکان مقایسه قیمت فعلی بازار با ارزش ذاتی آن را فراهم می آورد تا سهام ارزشمند و کم ارزش شناسایی شوند؛
 • ✅کاهش ریسک: با تمرکز بر ارزش های بنیادین یک شرکت و صنعت، سرمایه گذاران می توانند از سرمایه گذاری در دارایی های بیش از حد ریسک پذیر که ممکن است با افت قیمت مواجه شوند، اجتناب کنند؛
 • ✅شناسایی فرصت های سرمایه گذاری: با بررسی عمیق و دقیق عوامل موثر بر ارزش دارایی ها، سرمایه گذاران می توانند فرصت های سرمایه گذاری که کمتر مورد توجه قرار گرفته را در بازار را شناسایی و از آن ها بهره برداری کنند؛
 • ✅تصمیم گیری بلند مدت: تحلیل فاندامنتال بر پایه های مستحکمی از اطلاعات اقتصادی و مالی بنا شده است و به سرمایه گذاران کمک می کند تا استراتژی های بلندمدت و پایدار را تدوین کنند، آن هم به دور از هیجانات کوتاه مدت بازار که بر تصمیم گیری تاثیرگذار است.

 

معایب تحلیل فاندامنتال فارکس

 • ❌زمان بر بودن: انجام تحلیل فاندامنتال می تواند زمان بر باشد، زیرا نیازمند جمع آوری و تجزیه و تحلیل دقیق داده های مالی و اقتصادی است. این فرآیند برای سرمایه گذاران فردی که منابع محدودی دارند کمی چالش برانگیز است؛
 • ❌توجهی بی عوامل روانشناختی و فنی: تحلیل فاندامنتال ممکن است نسبت به عوامل فنی و روانشناختی بازار که بر قیمت ها تاثیر گذار هستند، بی توجه باشد. این خصیصه می تواند در مواقعی که بازارها تحت تاثیر احساسات کوتاه مدت هستند، به عنوان یک محدودیت ظاهر شود؛
 • ❌تاخیر در بازده: از آنجا که تحلیل فاندامنتال بر اساس ارزش های بنیادین و درازمدت متمرکز است، احتمالا باید مدت زمان زیادی منتظر بمانید تا پیش بینی ها به بازده واقعی تبدیل شوند. این ویژگی برای سرمایه گذارانی که به دنبال بازده سریع هستند، نامطلوب است؛
 • ❌تحلیل های ذهنی: تحلیل فاندامنتال گاهی به دلیل تفسیرهای ذهنی از داده ها، به اشتباه منجر می شود. تفسیرهای متفاوت از یک سری داده مشابه می تواند توصیه های سرمایه گذاری متفاوتی و گاها نادرستی را در پی داشته باشد.

 

آشنایی با تحلیل فاندامنتال در فارکس

آشنایی با اصول تحلیل بنیادی یا فاندامنتال فارکس و یافتن پاسخ سوال “تحلیل فاندامنتال چیست؟” را می توان نقطه آغازین هر سرمایه گذاری موفق در فارکس دانست. چرا که این رویکرد، بر پایه ارزیابی دقیق اطلاعات مالی، تقویم اقتصادی فارکس و سایر عوامل مرتبط با شرکت یا بازار ارزیابی است.

اصول اساسی تحلیل فاندامنتال در فارکس شامل ارزیابی شاخص های اقتصاد کلان مانند نرخ بهره و تورم، تجزیه و تحلیل صورت های مالی شرکت ها و درک دینامیک های صنعتی است.

تحلیل فاندامنتال بازار فارکس همچنین به بررسی مدیریت شرکت و موقعیت رقابتی آن در بازار می پردازد. سرمایه گذاران با درک این اصول می توانند فرصت های سرمایه گذاری ارزشمندی را شناسایی کنند که احتمالا بازدهی بالایی را در بلندمدت ارائه دهند.

یکی از اساسی ترین روش ها برای ارزیابی سرمایه گذاری فارکس تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است که شامل چند بخش است که در ادامه با این بخش ها آشنا می شوید.

به یاد داشته باشید که هر کدام از این اصول آموزش تحلیل فاندامنتال در فارکس به سرمایه گذار کمک می کند تا بینش عمیق تری از فرصت های موجود کسب کند و به این ترتیب تصمیم گیری های بهتری داشته باشد.

 

تحلیل تحلیل اخبار اقتصادی فارکس

تحلیل بنیادی فارکس به شناسایی چشم انداز کلی اقتصادی و تاثیر آن بر بازارهای مختلف کمک می کند که شامل بررسی شاخص های کلان اقتصادی مانند نرخ رشد GDP، نرخ بهره، نرخ تورم و شرایط بازار کار است.

سرمایه گذاران از منابع تحلیل فاندامنتال فارکس برای پیش بینی تحرکات بازار و ارزیابی میزان جذابیت سکتورها یا دارایی های مختلف استفاده می کنند.

 

تحلیل ریسک تحلیل فاندامنتال فارکس

ارزیابی ریسک تحلیل اخبار فاندامنتال فارکس عواملی می پردازد که بر بازده سرمایه گذاری تاثیر دارند. تحلیل ریسک شامل بررسی ریسک های مرتبط با صنعتی خاص یا شرکت یا دارایی مورد نظر است و همچنین شامل ریسک های اقتصادی کلان و خاص منطقه ای نیز می شود.

تحلیل گران از این داده ها برای محاسبه نسبت ریسک به بازده استفاده می کنند تا تصمیم گیری های بهتر و مطلوب تری داشته باشند.

 

تحلیل سیاسی بازار فارکس

تحلیلات سیاسی در تحلیل فاندامنتال در فارکس به بررسی تاثیر سیاست ها و تحولات سیاسی بر بازارهای مالی می پردازد. همانطور که می دانید تغییرات قانون گذاری، انتخابات و سایر رویدادهای سیاسی می توانند تاثیر قابل توجه و غیر قابل انکاری بر اقتصاد و بازارهای خاص داشته باشند.

سرمایه گذاران با در نظر گرفتن و اطلاع از این عوامل در سایت های تحلیل فاندامنتال فارکس می توانند از تحولات نامطلوب جلوگیری کنند و به شناسایی فرصت های ناشی از تغییرات سیاسی بپردازند.

 

تحلیل بازار فارکس

همانطور که اشاره داشتیم، برای معامله فارکس تحلیل تکنیکال و فاندامنتال الزامی است. بنابر این پس از تحلیل اخبار فاندامنتال فارکس نوبت به بکارگیری آن در کنار تحلیل فاندامنتال میرسد.

این اصل شامل بررسی عرضه و تقاضا، روند قیمت ها و حجم معاملات در بازار جهت ایجاد بهترین استراتژی فارکس است. سرمایه گذاران اگر به تحلیل بازار بپردازند از این فرصت بهره مند خواهند شد که به خوبی شرایط فعلی بازار را درک کنند و به خوبی به شناسایی روندهای موجود بپردازند.

 

بهترین منابع تحلیل فاندامنتال فارکس

انتخاب بهترین منابع و سایت های تحلیل فاندامنتال فارکس یکی از پایه ترین موارد شروع آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس بحساب می آید.

گزارش های مالی شرکت ها که شامل صورت های سود و زیان، ترازنامه و جریان های نقدی هستند، جز منابع تحلیل فاندامنتال فارکس محسوب می شوند، زیرا اطلاعات اولیه را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

از جمله بهترین سایت تحلیل فاندامنتال فارکس در زمینه تحلیل های اقتصادی جهانی میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

علاوه بر تمام ابزار ها که برای تحلیل فاندامنتال در فارکس معرفی کردیم؛ باید بدانید که استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک مانند نسبت های مالی و مدل سازی های سناریو برای ارزیابی پتانسیل ریسک و بازده ضروری است.

به کارگیری این منابع و در کنار کتاب های تحلیل فاندامنتال فارکس جهت آموزش به سرمایه گذاران کمک می کند تا تصمیماتی استراتژیک در مورد سرمایه گذاری های خود اتخاذ نمایند.

 

تفاوت تحلیل فاندامنتال و تکنیکال در چیست؟

تفاوت بین تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال در رویکرد آن ها به سرمایه گذاری است. حال در ادامه به مقایسه تحلیل فاندامنتال با تحلیل تکنیکال می پردازیم.

تحلیل فاندامنتال فارکس بر پایه ارزیابی ارزش ذاتی دارایی ها از طریق بررسی عوامل اقتصادی، مالی و سایر عوامل مرتبط با شرکت یا صنعت متمرکز است که شامل تجزیه و تحلیل گزارش های مالی، شرایط اقتصاد کلان و دیگر شاخص های بنیادین است تا ارزش واقعی دارایی تعیین شود.

در مقابل، تحلیل تکنیکال در فارکس بر تجزیه و تحلیل الگوهای قیمت و حجم معاملات در بازارهای مالی متمرکز است. پیش فرض این تحلیل این است که تاریخ ممکن است تکرار شود.

تحلیل گران تکنیکال از نمودارها و اندیکاتورهای مختلف برای پیش بینی حرکات قیمتی آینده استفاده می کنند، بدون اینکه نیازی به در نظر گرفتن عوامل بنیادین داشته باشند.

در حالی که تحلیل فاندامنتال در فارکس معمولا برای سرمایه گذاری های بلندمدت مفید است؛ تحلیل تکنیکال اغلب توسط معامله گران و سرمایه گذاران کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد.

تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟، تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

برای آشنایی بیشتر با تحلیل تکنیکال در بازار فارکس کافیست به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

در این مقاله سعی داشتیم تا به آموزش کامل تحلیل فاندامنتال فارکس بپردازیم. تحلیل بنیادی یا فاندامنتال با تمرکز بر ارزیابی ارزش ذاتی دارایی ها از طریق عوامل اقتصادی، مالی و صنعتی، روشی حیاتی برای سرمایه گذاران جهت شناسایی فرصت های سرمایه گذاری با ارزش است.

با وجود مزایای بی شمار تحلیل فاندامنتال بازار فارکس مانند کاهش ریسک و تصمیم گیری بلند مدت، محدودیت هایی نیز دارد، از جمله زمان بر بودن و احتمال تحلیل های ذهنی!

با این حال، با استفاده از منابع تحلیل فاندامنتال فارکس و ابزارهای مناسب، سرمایه گذاران می توانند به خوبی از این رویکرد بهره برداری کنند.

در مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، تحلیل بنیادی در بازار فارکس بیشتر بر سرمایه گذاری های بلندمدت و درک عمیق تر از بازار و شرکت ها تمرکز دارد، که برای یک استراتژی سرمایه گذاری جامع ضروری است.

سوالات متداول

 • چگونه تحلیل فاندامنتال کنیم؟

  تحلیل فاندامنتال بازار فارکس شامل بررسی گزارش های مالی، مانند ترازنامه و سود و زیان، شاخص های اقتصاد کلان مانند نرخ بهره و تورم است و عوامل صنعتی مانند موقعیت رقابتی و چشم انداز رشد توجه دارد.

 • بهترین کتاب تحلیل فاندامنتال فارکس چیست؟

  از بهترین کتاب های تحلیل فاندامنتال فارکس که اغلب بصورت ترجمه شده در اختیار تریدر ها قرار گرفته شده، میتوان به کتاب های زیر اشاره داشت:

  1. کتاب تحلیل بنیادی به زبان ساده [Fundamental Analysis for dummies]
  2.  کتاب امنیت تحلیل فارکس [Security Analysis]
  3. سرمایه‌گذار هوشمند [The Intelligent Investor]
  4. سهام عادی و سود غیرمعمول [Common Stocks and Uncommon Profits]

   

 • مزایای تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در فارکس چیست؟

  تحلیل فاندامنتال به سرمایه گذاران کمک می کند تا فرصت های سرمایه گذاری ارزشمند را شناسایی کنند، ریسک را کاهش دهند و تصمیمات منطقی برای سرمایه گذاری بلندمدت بگیرند که با تکیه بر داده ها و تحلیل های محکم است.

 • از تحلیل فاندامنتال بازار فارکس چه زمانی باید استفاده کرد؟

  تحلیل اخبار فاندامنتال فارکس بیشتر در مواقعی مفید است که سرمایه گذاران به دنبال فهم عمیق تری از ارزش واقعی یک دارایی و پتانسیل رشد طولانی مدت آن هستند.

  از تحلیل بنیادی در فارکس اغلب در سرمایه گذاری هایی که هدف آن ها کسب بازده پایدار و کاهش ریسک بلندمدت است، استفاده می شود.

 • اهمیت استفاده از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال چیست؟

  بررسی و تحلیل اخبار فاندامنتال فارکس برای ایجاد استراتژی درک درستی از پیش آمد های بازار را برای تصمیم گیری های هوشمندانه در امر سرمایه گذاری در اختیار تریدر ها قرار میدهد.

 • بهترین نرم افزار تحلیل فاندامنتال فارکس چیست؟

  از جمله بهترین نرم افزار تحلیل فاندامنتال فارکس میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • نرم افزارتحلیل فاندامنتال فارکس در TradingView
  • نرم افزار تحلیل فاندامنتال سیکینگ آلفا [Seeking Alpha]
  • نرم افزار تحلیل فاندامنتال مارکت واچ [تحلیل فاندانتال]
 • بهترین روش آموزش تحلیل فاندامنتال فارکس چیست؟

  امروزه معامله گران برای آموزش کامل تحلیل فاندامنتال فارکس منابع متعددی از جمله سایت ها، ویدئو ها و مراجعه آنلاین را در اختیار خواهند داشت. از جمله بهترین منابع یادگیری و اموزش تحلیل فاندامنتال فارکس میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • بهترین کتاب تحلیل فاندامنتال فارکس
  • سایت تحلیل فاندامنتال فارکس
درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
جدیدترین مطالب
💲معرفی نماد شاخص دلار در تریدینگ ویو - چارت دلار در تریدینگ ویو
🛢️معرفی نماد نفت در تریدینگ ویو - نمودار نماد نفت خام در تریدینگ ویو
💻آموزش نماد نزدک در متاتریدر - نماد شاخص نزدک در متاتریدر 4
📝آموزش افتتاح حساب واقعی فارکس - چگونه باید در فارکس حساب باز کنیم؟
📑آموزش معامله در فارکس - چگونه از ایران در فارکس معامله کنیم؟