🧮نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس – چگونه کمیسیون را حساب کنیم؟

13:58 13/03/2024 -

🧮محاسبه کمیسیون فارکس چگونه است؟ – نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس

نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس یکی از سوالات و چالش های همیشگی تریدرها در ابتدای راه آموزش فارکس است. دانستن چرایی و چگونگی محاسبه کمیسیون، ذهنیت معامله گران را نسبت به ماهیت آن روشن تر می کند. همچنین به تریدرها کمک می کند که در معاملات خود، این گزینه را لحاظ کرده و مدیریت استراتژی بهتری انجام دهند.

در این مقاله قصد داریم به سوال “چگونه کمیسیون را حساب کنیم؟” و به آموزش کامل نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس بپردازیم. چنانچه شما نیز بدنبال آموزش محاسبه کمیسیون فارکس میباشید، پیشنهاد میکنیم تا انتها با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

نحوه محاسبه کمیسیون فارکس، محاسبه کمیسیون فارکس، نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس

پیش از پرداختن به نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس، در قالب جدول زیر به نام برخی از بهترین بروکر ها با کمترین کمیسیون در فارکس اشاره داشتیم:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

منظور از کمیسیون در بازار فارکس چیست؟

بروکرها در بازار فارکس، نقش واسطه یا کارگزاری را به عهده دارند که سفارشات خریداران و فروشندگان سهام را با یکدیگر انطباق داده و آن ها را به یکدیگر وصل می‌کنند. در قبال این خدمات کارمزدی را از شما دریافت می‏‌کنند که این کارمزد می‌تواند در شکل کمیسیون فارکس یا افزایش اسپرد از هر معامله گر در بازار فارکس گرفته شود.

کمیسیون فارغ از مثبت و منفی بودن برآیند ترید گرفته می‌شود. کمیسیون در فارکس یکی از اصلی ترین راه های درآمدی کارگزاری های فارکس است که به خاطرش، تمام هزینه ها و سرمایه گذاری های لازم را انجام می دهند. به همین دلیل نیز نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است!

 

تعریف کمیسیون در فارکس

کمیسیون در فارکس [Commission] عبارتی است که در فارسی به صورت حق‌ العمل یا کارمزد ترجمه می شود. در بازار فارکس، مبلغی که کارگزاری ها از هر معامله به عنوان کارمزد صحت انجام معامله دریافت می کنند، کمیسیون گفته می شود.

نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس بستگی به سیاست های یک بروکر، نوع حساب فرد، حجم معامله، مارجین پوزیشن و… دارد که در ادامه دقیق تر آن ها می پردازیم:

کمیسیون در فارکس چیست؟، کارمزد فارکس، کمیسیون در فارکس چیست

برای مطالعه بیشتر و آشنایی با آن که “کمیسیون در فارکس چیست؟” میتوانید بروی لینک زیر کلیک نمایید.

کمیسیون فارکس چیست؟

 

انواع محاسبه کمیسیون فارکس

محاسبه کمیسیون در فارکس، پیش از هر چیز بستگی به بروکر شما دارد. گستردگی کار بروکر، سرمایه در گردش، سیاست های کاری، تجمیع تراکنش های بانک های مخلتف، سیاست های جذب کاربر و… همگی می توانند در تعیین مقدار کمیسیون کارگزاری ها تاثیرگذار باشند.

برخی بروکرها بنا به سیاست های کاری خود ممکن است برای مدتی (یا بر روی برخی حساب های خرد)، کمیسیون کمتری دریافت کنند. برخی ممکن است از کمیسیون کاسته و به فکر ایجاد تعادل بین کمیسیون، اسپرد، سواپ و دیگر راه های درآمدی باشند.

انواع کارمزد در فارکس نقش مهمی در نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس دارند که در ادامه اشاره مختصری به هر یک خواهیم داشت:

 • کمیسیون ثابت (Fixed Commission)
 • کمیسیون شناور (variable commission)
 • کمیسیون درصدی (Percentage Commission)

 

نحوه محاسبه کمیسیون فارکس، محاسبه کمیسیون فارکس، نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس
انواع کارمزد در محاسبه کمیسیون فارکس
 1. کمیسیون ثابت (Fixed Commission)
  منظور از کمیسیون ثابت در محاسبه کمیسیون فارکس تعیین مبلغ مشخصی برای تمام معامله های یک جفت ارز یا یک سهم خاص است. این نوع کمیسیون ها معمولاً برای جفت ارزهای رایج و شاخص های پرطرفدار تعیین می شوند. به این ترتیب، معامله بر روی آن جفت ارز خاص یا آن شاخص تعیین شده، همواره یک عدد ثابت است که توسط بروکر تعیین می گردد.
 2. کمیسیون شناور (variable commission)
  کمیسیون شناور، در محاسبه کمیسیون در فارکس بعنوان کارمزدی ست که بسته به شرایط بازار و وضعیت جفت ارزها ممکن است در زمان های مختلف، تغییراتی داشته باشد. کمیسیون های شناور را حین انجام معامله می توان محاسبه کرد. این کمیسیون همچنان می تواند یک رقم مشخص، یا درصد ناچیزی از معامله باشد.
 3. کمیسیون درصدی (Percentage Commission)
  همان طور که از نامش پیدا است، کمیسیون درصدی، در حقیقت درصدی از اسپرد معامله ی انجام شده است که پس از محاسبه کمیسیون در فارکس به بروکر تعلق می گیرد. در چنین شرایطی بروکر ترجیح می دهد که به جای دریافت کمیسیون ثابت یا مشخص، درصدی هر چند ناچیز از اسپرد معامله ی شما را به عنوان کارمزد کار خود دریافت کند.

 

نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس

محاسبه کمیسیون فارکس یکی از اصلی ترین و پر اهمیت ترین موارد محاسباتی است که انجام آن از 2 روش امکان پذیر است. نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس هم از طریق ماشین حساب فارکس و هم بصورت دستی با فرمول محاسباتی ان ممکن شده که ادامه به هر یک خواهیم پرداخت:

 

فرمول محاسبه کمیسیون فارکس

برای نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس به صورت دستی طبق فرمول زیر ابتدا میزان حجم ترید خود را در نظر گرفته و سپس آن را در میزان کمیسیون ثابت به ازای هر لات(100000$) ضرب می کنیم و به این صورت کمیسیون فارکس برای هر ترید بدست می آید.

 

محاسبه کمیسیون فارکس با ماشین حساب

یکی از ساده ترین روش های محاسبه کمیسیون فارکس استفاده از «ماشین حساب کمیسیون فارکس» است. در ادامه برای آشنایی با نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس به عنوان نمونه به ماشین حساب لایت فارکس مراجعه نمودیم.

در ماشین حساب سود و زیان فارکس این امکان در نظر گرفته شده تا با مشخص نمودن نماد معاملاتی و قیمت ورود و خروج از بازار، پیش از معامله نسبت به محاسبه کمیسیون فارکس و مدیریت معامله در فارکس اقدام نمایید.

نحوه محاسبه کمیسیون فارکس، محاسبه کمیسیون فارکس، نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس
نحوه محاسبه کمیسیون فارکس با ماشین حساب لایت فارکس

 

نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

کمیسیون در فارکس یک امر کاملاً جا افتاده و طبیعی است. آنچه مهم است، آموزش محاسبه کمیسیون در فارکس است که در این مطلب، به انواع آن پرداختیم. آگاهی از مقدار دقیق محاسبه کمیسیون فارکس پیش از انجام هر معامله، به معامله گران کمک می کند که مدیریت سرمایه دقیق تری داشته باشند.

محاسبه کمیسیون در فارکس بخصوص برای کسانی که معاملات کوتاه مدت و متعدد انجام می دهند، بسیار مهم است. انجام حتی 3 معامله در روز، به معنای انجام حداقل 60 معامله در ماه است. کسانی که تراز ماهیانه خود را محاسبه می کنند، باید در ژورنال نویسی های خود، جایی را هم برای لحاظ کردن کمیسیون، اسپرد و… در نظر بگیرند.

سوالات متداول

 • چه نوع حساب هایی فاقد کمیسیون هستند؟

  حساب های کلاسیک و استاندارد بدون کمیسیون هستند که اسپرد در آن ها بسته به ارز مورد معامله برابر یا بیشتر از 2 پیپ است.

 • محاسبه کمیسیون در فارکس چگونه است؟

  بروکرهای مختلف، روش های متعددی را بعنوان نحوه معامله کمیسیون در فارکس در نظر گرفته اند. اما اکثر آن ها مقدار مشخصی به ازای هر لات از حجم معامله دریافت می‌کنند.

 • رابطه کمیسیون و اسپرد به چه صورت است؟

  عموماً حساب های دارای کمیسیون به همان مقدار  کمیسیون که در آن از شما دریافت میشود اسپرد کمتری به شما ارائه میدهند. بنابراین، به طور کلی می‌توان گفت که این دو، مانند دو سر یک الاکلنگ هستند.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس
📊لیست پر نوسان ترین نماد های فارکس – بهترین نماد برای نوسان گیری فارکس
🔰بررسی راز موفقیت در فارکس - نحوه موفقیت در فارکس
📆آموزش تقویم اقتصادی فارکس فکتوری - تقویم اقتصادی فارکس فکتوری چیست؟
جدیدترین مطالب
🏦معرفی صرافی های ارز دیجیتال خارجی - لیست صرافی های ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم
💱بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی - بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال
📈معرفی اندیکاتور سیگنال دهی ارز‌ دیجیتال - اندیکاتور سیگنال ارز‌ دیجیتال چیست؟
📅بهترین تقویم اقتصادی ارز دیجیتال - تقویم اقتصادی کریپتو
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس