🆚مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال – تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال؟

11:07 02/07/2024 -

🆚تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال – تحلیل فنی و بنیادی

مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یکی از موارد مربوط به آموزش فارکس است. قبل از انتخاب تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال، ابتدا باید به بررسی تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی بپردازید و هر یک را به صورت جداگانه بشناسید.

بطور کلی، تحلیل فنی یا تکنیکال بر پایه مطالعه الگوهای قیمتی و حجم معاملات تاریخی یک دارایی متمرکز بوده ولی تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یک رویکرد اصلی برای ارزیابی ارزش واقعی یک دارایی، از جمله سهام شرکت ها می باشد. در این مقاله مفصلا به مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی خواهیم پرداخت، با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال، تحلیل تکنیکال بهتر است یا فاندامنتال، تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی، تحلیل تکنیکال یا بنیادی

 

تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟

برای پاسخ به این سوال که “تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیست؟” باید بگوییم که هر دو تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال اطلاعات خوبی را در مورد دارایی ها و بازار ها در اختیار شما قرار می دهند، اما خوب هر کدام از آن ها بر روی یک سری موارد خاص تمرکز دارند.

شما حتی می توانید اهر دو نوع تحلیل را به صورت ترکیبی با هم در نظر بگیرید و اطلاعات به دست آمده از آن ها را بررسی کنید تا بتوانید به نتیجه برسید. در ادامه، این دو نوع تحلیل را به طور کامل به شما معرفی می کنیم تا در نهایت خودتان تشخصی بدهید که کدام تحلیل بهتر است تکنیکال یا فاندامنتال؟

 

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال (Technical analysis)، یکی از بهترین و رایج ترین روش های تجزیه و تحلیل بازار است و ویژگی های خوبی دارد. تحلیل تکنیکال در بازار فارکس با پیش فرض این که تاریخ تمایل به تکرار خود دارد، همراه است و به همین دلیل سعی در پیش ‌بینی رفتار آتی بازار بر اساس داده‌ های گذشته دارد.

تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟، تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

برای مطالعه و آشنایی با آنکه “تحلیل تکنیکال فارکس چیست؟” بروی لینک زیر کلیک نمایید.

آموزش تحلیل تکنیکال در فارکس

 

ویژگی های برجسته تحلیل تکنیکال

در مقایسه تحلیل تکنیکال و بنیادی باید ویژگی های آن ها را بررسی کنید. در ادامه به تعدادی از ویژگی های تحلیل تکنیکال اشاره می کنیم:

  • تحلیل تکنیکال در ارزیابی روش های سرمایه ‌گذاری و شناسایی بهترین موقعیت های خرید و فروش به شما کمک می کند.
  • تحلیل تکنیکال در اکثر بازار های مالی کاربرد دارد.
  • این نوع تحلیل بر روی حرکات گذشته دارایی و تغییرات قیمتی آن تمرکز دارد.
  • تحلیل تکنیکال اطلاعات خوبی از روند بازار در اختیار شما قرار می دهد.
  • با تحلیل تکنیکال می توانید سیگنال گیری کنید.

 

مزایا و معایب تحلیل technical

تحلیل تکنیکال و بنیادی همان قدر که خوب و کاربردی است، معایبی هم دارد که باید از آن ها اطلاع داشته باشید و با آگاهی کامل از آن استفاده کنید. در جدول زیر مزایا و معایب تحلیل تکنیکال را برای شما آورده ایم:

جدول مزایا و معایب تحلیل تکنیکال
✅مزایا تحلیل تکنیکال ❌معایب تحلیل تکنیکال
✅ارائه اطلاعات در زمان واقعی ❌ارائه اطلاعات بیش از حد و سردرگم کردن تریدر ها
✅ساده بودن ❌استفاده نکردن از اصول اساسی در تحلیل
✅امکان مدیریت ریسک تمرکز فقط بر روی داده های گذشته
✅ارائه دید روانشناسانه از بازار به معامله گران
✅سازگاری با انواع بازار و دارایی ها

 

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis)

تحلیل فاندامنتال یا بنیادی (Fundamental Analysis)، ارزش ذاتی و واقعی دارایی ها را بررسی می کند و کاری به روند های بازار ندارد. حتی در شرکت ها از تحلیل تکنیکال یا بنیادی برای بررسی میزان سود و زیان، ترازنامه و وضعیت مالی شرکت استفاده می کنند. تحلیل فاندامنتال یا بنیادی برای افرادی مناسب است که به سرمایه گذاری بلند مدت علاقه دارند.

تحلیل فاندامنتال به شما می گوید که دارایی مورد نظر در آینده چقدر برای شما سود یا زیان به همراه خواهد داشت. به این ترتیب شما می توانید برای خرید، فروش یا نگهداری دارایی های خود تصمیم بگیرید.

سایت های تحلیل فاندامنتال فارکس، آموزش تحلیل بنیادی در فارکس، آموزش کامل تحلیل فاندامنتال فارکس

برای مطالعه و آشنایی با آنکه “تحلیل فاندامنتال فارکس چیست؟” بروی لینک زیر کلیک نمایید.

آموزش تحلیل فاندامنتال در فارکس

 

ویژگی های برجسته تحلیل فاندامنتال

در انتخاب بین تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال باید ویژگی های این دو را در نظر داشته باشید. در ادامه ویژگی های تحلیل فاندامنتال را برای شما بیان می کنیم:

  • تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال ارزش ذاتی و کلی دارایی را بررسی می کند.
  • این نوع تحلیل تقریبا به قیمت های گذشته دارایی کاری ندارد.
  • تحلیل تکنیکال یا بنیادی به شما کمک می کند تا ریسک را مدیریت کنید.
  • به کمک این نوع تحلیل می توانید نسبت قیمت فعلی دارایی ها را بررسی کنید.

 

مزایا و معایب تحلیل fundamental

بررسی مزایا و معایب تحلیل تکنیکال یا بنیادی به شما کمک می کند تا یکی از آن ها که با شرایط شما سازگار تر است را برای معاملات خود انتخاب کنید. در جدول زیر مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال را برای شما آورده ایم:

جدول مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال
✅مزایا نرم افزار ارانته ❌معایب نرم افزار ارانته
✅ارائه درک عمیقی از بازار ❌زمان بر بودن
✅مناسب برای معاملات بلند مدت ❌کارایی نداشتن برای معاملات کوتاه مدت
✅کاهش ریسک ارائه داده های بیش از حد
✅در نظر گرفتن عوامل کیفی بازار
✅قابلیت تطبیق با انواع بازار ها و دارایی ها

 

مقایسه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال روشی است که ارزش ذاتی دارایی های مختلف را اندازه گیری می کند، اما تحلیل تکنیکال به ارزش ذاتی دارایی ها کاری ندارد و به عملکرد آن ها در بازار می پردازد. از دیگر تفاوت تحلیل تکنیکال و بنیادی نوع معامله و مدت زمان آن در هر کدام از این نوع تحلیل ها است؛ یعنی اگر بخواهید سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید باید با مقایسه ی تحلیل تکنیکال و بنیادی یکی از این تحلیل ها را انتخاب کنید.

در صورتی که برای معاملات بلند مدت نوع دیگری از تحلیل به کمک شما می آید. در ادامه بیشتر به تفاوت تحلیل تکنیکال و فاندامنتال می پردازیم.

آموزش تحلیل فارکس، بهترین روش تحلیل فارکس، انواع تحلیل فارکس

برای مطالعه و آشنایی با آنکه “تحلیل در فارکس چیست؟” بروی لینک زیر کلیک نمایید.

آموزش تحلیل در فارکس

 

نوع سرمایه گذاری و معامله

تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال برای سرمایه گذاری های بلند مدت جواب می دهد. این نوع تحلیل ارزش ذاتی دارایی ها را بررسی می کند. ارزشی که هیچ گاه از بین نمی رود؛ بنابراین با کمک تحلیل بنیادی می توانید در مورد آینده دارایی ها تصمیم بگیرید و معاملات بلند مدت انجام دهید. این طوری خیالتان راحت است که می توانید در بلند مدت سود ببرید و از آن استفاده کنید.

تحلیل تکنیکال روند قیمتی دارایی را در یک بازه زمانی مشخص در بازار ارزیابی می کند و به همین دلیل برای معاملات کوتاه مدت بسیار مناسب است. روش تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال می تواند موقعیت های معاملاتی کوتاه مدت را برای شما مشخص کند.

 

تریدر ها در تحلیل فنی و بنیادی

تریدر هایی که سرمایه گذاری کوتاه مدت انجام می دهند و ریسک پذیر هستند معمولا از تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال استفاده می کنند. تریدر هایی که مبتدی هستند، قدرت ریسک پذیری ندارند یا می خواهند معاملا بلند مدت انجام دهند معمولا از تحلیل بنیادی برای شناسایی دارایی ها و ویژگی های آن ها استفاده می کنند.

 

تمرکز تحلیل ها در تحلیل فنی و بنیادی

تمرکز تحلیل بنیادی یا فااندامنتال بر روی ریشه دارایی ها و ویژگی های ذاتی آن ها است، اما تحلیل فنی یا تکنیکال بر روی تغییرات قیمتی دارایی در یک بازه زمانی کوتاه مدت تمرکز دارد.

 

تحلیل فاندامنتال برای چه کسانی مناسب است؟

آموزش تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال به ما نشان می دهد که معامله گران بلند مدت از این نوع تحلیل استفاده می نمایند، زیرا این نوع تحلیل ارزش واقعی دارایی ها را بررسی می کند. ارزش واقعی یک دارایی در طول زمان تغییری نمی کند؛ پس وقتی به ارزش یک دارایی پی ببرید می توانید بفهمید که آیا خرید آن برای بلند مدت سودمند است یا خیر.

 

استفاده همزمان از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

خیلی از تریدر ها از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به طور همزمان استفاده می کنند تا بتوانند معاملات بهتری انجام دهند. آن ها نقاط قوت هر تحلیل را برای جبران نقاط ضعف تحلیل دیگر به کار می برند. برای استفاده همزمان از تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال در ابتدا باید ارزش واقعی دارایی را به کمک تحلیل فاندامنتال بسنجید.

شما باید صورت های مالی دارایی، روند های بازار و غیره را ارزیابی کنید تا به این کمیت برسید. در مرحله بعد می توانید از تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال برای پیدا کردن بهترین موقعیت های خرید و فروش کمک بگیرید.

شاید قبلا تصمیم گرفته باشید که کدام تحلیل برای چه نوع معاملاتی مناسب است، اما ترکیب تحلیل فاندامنتال و تکنیکال اطلاعات خیلی کاملی را از دارایی مورد نظر در اختیار شما قرار می دهد. البته برای این که بتوانید این دو نوع تحلیل را با هم ترکیب کنید باید درک خیلی عمیقی از هر دو نوع تحلیل داشته باشید که به زمان و آموزش نیاز دارد.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

برای این که بتوانید تصمیم بگیرید تحلیل تکنیکال بهتر است یا فاندامنتال باید این دو نوع تحلیل را به طور کامل بشناسید. اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال به شما کمک می کنند تا اطلاعات خوبی از روند های بازار به دست بیاورید و بتوانید بهترین دارایی ها را برای خرید انتخاب کنید. منابع آموزش تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال هم در وب سایت های مختلف در دسترس هستند و شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

سوالات متداول

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس
📊لیست پر نوسان ترین نماد های فارکس – بهترین نماد برای نوسان گیری فارکس
🔰بررسی راز موفقیت در فارکس - نحوه موفقیت در فارکس
📆آموزش تقویم اقتصادی فارکس فکتوری - تقویم اقتصادی فارکس فکتوری چیست؟
جدیدترین مطالب
🏦معرفی صرافی های ارز دیجیتال خارجی - لیست صرافی های ارز دیجیتال خارجی بدون تحریم
💱بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی - بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش ارز دیجیتال
📈معرفی اندیکاتور سیگنال دهی ارز‌ دیجیتال - اندیکاتور سیگنال ارز‌ دیجیتال چیست؟
📅بهترین تقویم اقتصادی ارز دیجیتال - تقویم اقتصادی کریپتو
📊بررسی تکنیک اسکالپ در فارکس - تکنیک scalp در فارکس