🪙عوامل موثر در شاخص طلا در فارکس – عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا

11:10 19/04/2024 -

🪙عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در فارکس – عوامل موثر در شاخص طلا

نماد طلا در فارکس به دلیل ارزش بالا از بهترین نماد های معاملاتی فارکس بحساب می آید. به همین دلیل نیز اطلاع از عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا در  پاسخ به سوالاتی نظیر “چه عواملی بر قیمت طلا اثر دارد؟” اهمیت قابل توجهی می یابد.

در این مقاله قصد داریم تا ضمن اشاره به عوامل موثر در شاخص طلا، اهمیت و تاثیر آن ها بر تحلیل بازار طلا فارکس را بررسی نماییم. چنانچه شما نیز به معامله طلا در فارکس علاقه مند بوده، پیشنهاد می کنیم تا انتهای بررسی عوامل موثر بر شاخص طلا با تاپ بروکر ایران همراه باشید.

عوامل موثر در شاخص طلا، عوامل موثر بر شاخص طلا، عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا، عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا

پیش از آن که به عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا بپردازیم، در قالب جدول زیر به تعدادی از بهترین بروکر برای معامله طلا اشاره داشته ایم:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
راهنمای معاملات طلا icmbrokers ، انواع حساب بروکر icm ، ثبت نام در بروکر icm
بروکر ICM
🔥ثبت نام در بروکر آی سی ام
🚀بروکر آی سی ام
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

عوامل موثر بر شاخص طلا چیست؟

اهمیت طلا به عنوان یکی از ارزشمند ترین فلز های جهان حجم زیادی از معاملات روزانه را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل اطلاع از عوامل موثر در شاخص طلا، پیش از خرید و فروش طلا در فارکس الزامی است.

عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا میتوانند به موارد متعددی بستگی داشته باشد که متغییر و در سطح جهانی رخ میدهد. با شناخت عوامل مؤثر بر شاخص طلا و البته تحلیل بازار طلا فارکس بر این اساس می توانید ورق را در بازار به نفع خود برگردانید و به سود های چشم گیر برسید.

 

بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا

طلا به دلار در فارکس (XAUUSD) که همان اونس طلا است جزو پر معامله ترین نماد های فارکس به شمار می رود. این نماد ارزش هر اونس طلا را به دلار آمریکا نشان می دهد.

تریدر هایی که قصد معامله نماد طلا را دارند باید تا حد امکان آگاهی خود را در رابطه با مهم ترین عوامل موثر بر شاخص طلا آن افزایش دهند. در ادامه عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا را به صورت جزئی بررسی می کنیم.

از جمله عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 • تورم
 • اخبار سیاسی اقتصادی
 • عرضه و تقاضا
 • نرخ ارز (دلار آمریکا)
 • میزان استخراج و تولید طلا
 • سیاست های اتخاذ شده فدرال رزرو
 • رکود در اقتصاد کشور
 • سیاست های پولی داخلی

 

تاثیر تورم آمریکا بر قیمت طلا در فارکس

تاثیر تورم بر قیمت طلا را می توان “عوامل مؤثر بر شاخص طلا” دانست. خرید طلا برای افراد جامعه روشی ایمن و در دسترس برای سرمایه گذاری است.

در چنین شرایطی رابطه اثر تورم بر قیمت طلا مستقیم است به این معنا که هر چه تورم بالاتر باشد به همان نسبت قیمت طلا نیز افزایش می یابد. دلیل این امر افزایش سطح تقاضا برای خرید طلا پس از افزایش تورم است. البته در نظر داشته باشید این رابطه تحت شرایط خاصی ممکن است تغییر کند؛ چرا که عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا بسیار هستند.

 

تأثیر اخبار اقتصادی بر طلا فارکس

تحلیل فاندامتال طلا در فارکس همواره جزئی تاثیر گذار در معاملات طلا بحساب می آید. به همین دلیل نیز اخبار را از دیگر عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا در نظر خواهیم داشت.

اخبار مثبت و منفی میتواند بر واکنش سرمایه گذاران تاثیر داشته باشد. اخبار اقتصادی نیز به طبع ماهیت خود به صورت فعال جزء عوامل موثر در شاخص طلا و بالا یا پایین رفتن قیمت طلا بحساب می آیند.

 

تاثیر افزایش نرخ بهره بر قیمت طلا

تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا بر قیمت طلا یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا میباشد. این نهاد وظیفه متعادل نگه داشتن اقتصاد آمریکا را بر عهده دارد. این عمل از طریق کنترل مقدار پول تزریق شده به بازار آمریکا انجام می شود.

در صورت افزایش ناگهانی رشد اقتصاد این نهاد با افزایش نرخ بهره روند را کند تر می سازد. برعکس در صورت مشاهده کاهش سرعت رشد اقتصادی این نهاد اقدام به پایین آوردن نرخ بهره می کند.

نحوه تأثیر تغییر نرخ بهره بر روند افزایشی یا کاهشی قیمت طلا بعنوان عوامل موثر در شاخص طلا به طور قطع مشخص نیست! اما تأثیر آن حتمی است. به این صورت که اغلب با کاهش نرخ بهره (بعنوان عوامل موثر بر افزایش قیمت جهانی طلا) قیمت طلا کاهش و افزایش آن بعنوان عوامل کاهش قیمت طلا یاد میشود!

 

تأثیر عرضه و تقاضا در طلا فارکس

همان طور که اشاره کردیم اغلب تحلیل بازار طلا فارکس به عنوان حاشیه امن سرمایه گذاری در نظر گرفته میشود. شاخص طلا در بازار نسبت به دیگر دارایی ها به واسطه ی محدود بوده عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا، ثبات دارد و در هر صورت ارزش خود را حفظ می کند.

عرضه و تقاضا در طلا بعنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا بسته به درخواست و شرایط اقتصادی با افزایش یا کاهش مواجه میشود. رابطه قیمت طلا با عرضه و تقاضا مستقیم است به این صورت که هر چه تقاضا بیشتر باشد قیمت طلا بیشتر دچار رشد می شود. در شرایط عکس نیز اگر تقاضا کاهش یابد و عرضه به بازار زیاد شود قیمت بلافاصله دچار افت خواهد شد.

 

تأثیر تنش های سیاسی بر قیمت طلا

یکی دیگر از عوامل موثر در شاخص طلا تأثیر رویداد های سیاسی بر بازار های مالی است. با انتشار اخبار سیاسی در سراسر جهان قیمت طلا ممکن است به شدت تحت تأثیر واقع شود. واکنش روند تغییر قیمت طلا تا حد بسیاری به خبر منتشر شده و اثر آن بر جهان بستگی دارد.

به صورت کلی همانند هر شرایط سخت دیگری با بالا گرفتن تنش های سیاسی افراد برای پس انداز کردن به خرید طلا روی می آورند. همان طور که گفتیم در چنین شرایطی بعنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا عمل کرده و تقاضا بالا می رود که در نتیجه ی آن ما شاهد افزایش قیمت طلا خواهیم بود!

 

تأثیر بلایای طبیعی بر قیمت طلا در بازار

شاید در نگاه اول با خود فکر کنید که بلایای طبیعی ربطی به بازار طلا نداشته و از جمله عوامل موثر بر شاخص طلا بحساب نمی آید؛ اما واقعیت این است که کوچک ترین موارد میتواند بعنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا تأثیر گذار باشند. بلای طبیعی آن دسته از عواملی هستند که در صورت رخ دادن قیمت طلا را دستخوش تغییرات می کنند.

 

چه کسانی تعیین کننده قیمت طلا هستند؟

تا به اینجا با عوامل موثر در شاخص طلا آشنا شدیم، همچنین دانستیم که قیمت طلا در جهان همیشه بر حسب دلار سنجیده می شود. این تصمیم از بعد جنگ جهانی دوم در جهان گرفته شد. در همان زمان کشور های جهان نظام ارزی مشترکی را بنا نهادند که اساس کارش دلار آمریکا و طلا بود.

دلیل این امر دسترسی گسترده کشور آمریکا به ذخایر طلا، قدرت نظامی و قدرت سیاسی آن بود. بعد از این رویداد نقل و انتقالات پولی بین کشور ها تنها با دلار انجام شد. بدیهی است که در چنین شرایطی سیاست های اتخاذ شده آمریکا بعنوان اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا در نظر گرفته میشود.

فدرال رزرو شامل ۱۲ عضو اصلی است و این افراد در تعیین سیاست های مالی آمریکا دست دارند. این سیاست های تعیین شده بر ارزش دلار و بعنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا بر قیمت جهانی طلا بسیار تأثیر گذار است.

البته شرایط طوری نیست که ما بتوانیم فرد یا شخصی را عوامل تعیین کننده قیمت طلا بدانیم. عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا همان طور که گفتیم دنباله رو عوامل زیادی است و این افراد تنها سیاست هایی را اتخاذ می‌ کنند که بر قیمت آن اثر می گذارد اما آن را تعیین نمی کند!

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

یکی از اصول داشتن معاملات موفقیت آمیز تسلط بر تحلیل بازار طلا در فارکس است. در این نوع تحلیل شما با بررسی داده ها، عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا و بهره گیری از ابزار های مختلف روند تغییر قیمت را تشخیص می دهید.

توجه به موارد ذکر شده بعنوان عوامل موثر در شاخص طلا در مقاله برای معامله گران امتیاز محسوب می شود که با استفاده از آن می توانند به آینده بازار های مالی نیم نگاهی بیندازند. توجه به جزئیات عوامل ذکر شده بعنوان عوامل موثر در شاخص طلا میتواند تأثیر زیادی بر نتیجه معامله تان بگذارد.

سوالات متداول

 • تنش های سیاسی چگونه بعنوان عوامل افزایش قیمت طلا در نظر گرفته میشود؟

  رویداد های مهم سیاسی که به تنش میان کشور ها می انجامند، همواره از عوامل موثر بر افزایش قیمت جهانی طلا در نظر گرفته میشود.

 • عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا کدام اند؟

  از جمله عوامل موثر بر شاخص طلا در فارکس میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

  • تورم
  • اخبار سیاسی اقتصادی
  • عرضه و تقاضا
  • نرخ ارز (دلار آمریکا)
  • میزان استخراج و تولید طلا
  • سیاست های اتخاذ شده فدرال رزرو
  • رکود در اقتصاد کشور
  • سیاست های پولی داخلی
 • رابطه طلا و دلار در فارکس چیست؟

  قیمت دلار در فارکس همواره بعنوان عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا بحساب می آید. در بازار های بین المللی رابطه دلار و طلا را اکثر معکوس می دانند که البته این ارتباط ثابت نیست و ممکن است دچار تغییراتی شود مخصوصاً در کشور ایران.

 • دلیل اهمیت دلار آمریکا بعنوان عوامل تاثیرگذار در قیمت طلا چیست؟

  در برهه ای از تاریخ کشور های جهان به طور دسته جمعی تصمیم بر انتخاب دلار به عنوان ارز مشترک برای انجام مبادلات گرفتند. همین اهمیت بالا سبب شده تا دلار از عوامل موثر در شاخص طلا در کشور های مختلف در نظر گرفته شود.

 • عوامل افزایش قیمت طلا چیست؟

  یکی از اصلی ترین عوامل موثر بر افزایش قیمت جهانی طلا را میتوان (تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا بر قیمت طلا) در نظر داشت.

  هنگامی که نرخ بهره کاهش می یابد سرمایه گذاران از آشفتگی و بی ثباتی بازار به ثبات طلا پناه بره که بعنوان عوامل موثر بر افزایش قیمت جهانی طلا عمل مینماید.

 • تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا بر قیمت طلا چیست؟

  تاثیر افزایش نرخ بهره بر قیمت طلا را یکی از عوامل موثر بر افزایش قیمت طلا می دانند. اگر نرخ بهره شاهد افزایش باشد تمایل سرمایه گذاران به خرید طلا کاهش پیدا می کند که این امر مستقیما بر قیمت بعنوان «عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا» تأثیر می گذارد و باعث ریزش قیمت (عوامل کاهش قیمت طلا) آن می شود.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📊نحوه معامله با استراتژی پرایس اکشن طلا فارکس
🪙عوامل موثر در شاخص طلا در فارکس - عوامل تاثیرگذار بر قیمت طلا
🪙نماد طلا در تریدینگ ویو چیست؟ - نماد شاخص طلا در تریدینگ ویو
📶سیگنال طلا در فارکس چیست؟ - انواع سیگنال طلا فارکس
جدیدترین مطالب
📜نماد شاخص نزدک در الپاری - نزدک در آلپاری چیست؟
📊بهترین استراتژی بدون اندیکاتور - لیست استراتژی بدون اندیکاتور فارکس
📈آموزش اکسپرت نویسی در متاتریدر - نحوه اکسپرت نویسی متاتریدر
📊استراتژی باند بولینگر در فارکس - استراتژی فارکس با اندیکاتور بولینگر باند
💻اموزش صفر تا صد متاتریدر 4 - آموزش متاتریدر 4 فارکس