🏦آشنایی با قانون فارکس در ایران – آیا بازار فارکس قانونی است؟

11:07 10/04/2024 -

🏦بررسی قانون فارکس در ایران – چرا فارکس در ایران غیر قانونی است؟

قانون فارکس در ایران یکی از پر اهمیت ترین موارد مورد بررسی بخصوص در ابتدای آموزش فارکس بحساب می آید. این سوال که “آیا فارکس در ایران غیر قانونی است یا نه؟!” همواره معامله گرانی که قصد اطمینان حاصل از قانونی بودن فارکس را داشته به خود درگیر می نماید.

به همین دلیل نیز در این مقاله قصد داریم تا به سوال “آیا بازار فارکس در ایران قانونی است؟” پاسخ دهیم. علاوه بر آن اشاره ای به آنکه چرا فارکس غیر قانونی است! و توضیحات مربوط به آن برای معامله گرانی به استناد اخبار اعلام داشته که فارکس غیر قانونی اعلام شد! خواهیم داشت. چنانچه شما نیز بدنبال رفع ابهام از آنکه فارکس قانونی یا غیر قانونی است، بوده تاپ بروکر ایران را تا انتها همراهی نمایید.

آیا فارکس در ایران غیر قانونی است، قانون فارکس در ایران، چرا فارکس در ایران غیر قانونی است، آیا فارکس در ایران قانونی است

پیش از ان که به سوال “آیا فارکس در ایران غیر قانونی است؟” پاسخ دهیم؛ در جدول زیر به تعدادی از بروکر های فارکس که در ایران قانونی است اشاره داشته ایم:

نام بروکر لینک ثبت نام
بروکر آلپاری، لوگوی جدید آلپاری، کارگزاری الپاری فارسی
بروکر Alpari
🔥ثبت نام در بروکر الپاری
🚀بروکر آلپاری
شارژ حساب لایت فارکس ، ثبت نام لایت فارکس ، لایت فارکس بدون فیلتر
بروکر liteForex
🔥ثبت نام در لایت فارکس
🚀بروکر لایت فارکس
سایت بدون فیلتر امارکتس ، amarkets ورود ، دانلود متاتریدر 4 آمارکتس
بروکر AMarkets
🔥ثبت نام در بروکر آمارکتس
🚀بروکر آمارکتس
بررسی بروکر ویندزور ، شارژ بروکر ویندزور با تاپ چنج ، نحوه واریز و برداشت در بروکر ویندزور ، نحوه واریز و برداشت در بروکر ویندزور
بروکر Windsor
🔥ثبت نام در بروکر ویندزور
🚀بروکر ویندزور
پستیبانی فارسی فارکس ، پشتیبانی ارز دیجیتال ، پشتیبانی بروکرهای فارکس برای ایرانیان ، پشتیبان فارسی ☎️پیامرسان تلگرام

 

آیا فارکس در ایران قانونی است؟

در پاسخ به آنکه در ایران “فارکس قانونی است یا نه!” نیاز به بررسی فاکتور ها و عوامل متفاوتی است. در رابطه با این موضوع میتوان به صراحت اعلام داشت که «بله، فارکس قانونی است!» اما برای اطمینان خاطر بیشتر در ادامه ی مقاله مفصلا به پاسخ سوالاتی نظیر “آیا فارکس در ایران غیر قانونی است؟” برای رفع ابهام کاربران از قانونی بودن فارکس خواهیم پرداخت.

چنانچه شما نیز در پی اخبار های ضد و نقیضی که اشاره به آن داشته که “فارکس غیر قانونی اعلام شد!” نیاز به بررسی اعتبار فارکس را لازم میدانید، پیشنهاد میکنیم تا با دلایل اثبات آنکه فارکس قانونی است با ما همراه شوید!

 

آیا بازار فارکس قانونی است؟

بازار فارکس مخفف بازار تبادل ارز خارجی (Foreign Exchange Market) است که از سال 1880 به فعالیت مشغول است. این بازار به علت حجم تراکنش های کلانی که در آن انجام می شود به شهرت رسیده است. بنابر این در پاسخ به سوال “آیا فعالیت در بازار فارکس قانونی است؟” میتوان با قاطعیت جواب با مثبت دانست!

بازار فارکس علاوه بر قانونی بودن یکی از بزرگ ترین بازار مالی جهان است و روزانه تریلیون ها دلار تراکنش در آن صورت می گیرد. اعتبار فارکس علاوه بر سابقه ی طولانی مدت آن در عرصه ی جهانی و البته مجوز های صادر شده از سوی سازمان های نظارتی فارکس [رگوله در فارکس] بر اساس معیار های زیر نیز بررسی میگردد:

 

نظام مندی و شفافیت بازار فارکس

بازار فارکس دارای قوانین و مقررات نظام مندی است که به وسیله موسسات مالی و بانک های مرکزی در سرتاسر جهان نظارت می شود. علاوه بر آن رگوله های معتبر فارکس با نظارت بر فعالیت بروکر هایی که خدمات رسانی در این بازار را ارائه میدهند بر سعی بر قانونی بودن فارکس دارند.

برخی از این مراجع نظارتی عبارتند از:

 • کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)
 • هیئت خدمات مالی جهانی (FCA) در بریتانیا
 • سازمان نظارت بر دارایی های مالی ژاپن (FSA)
 • سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) در ایالات متحده
 • کمیسیون سرمایه گذاری و معاملات اوراق بهادار استرالیا (ASIC)
رگولاتوری فارکس، رگوله های فارکس، منظور از رگوله چیست؟، رگوله چیست

برای مطالعه ی بیشتر درباره ی آنکه “بازار فارکس قانونی است؟” میتوانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

رگوله در فارکس

 

نقدشوندگی بازار فارکس

یکی دیگر از دلایل اعتبار و تایید آن که بازار فارکس قانونی است، توجه به حجم بالای معاملات فارکس در عرصه ی جهانی است. این نقدینگی اغلب از سوی بانک ها و مراجع مالی جهانی تامین میشود که از دیگر دلایل این موضوع است که فعالیت در بازار فارکس قانونی است!

 

دسترسی به فارکس بصورت 24 ساعته

یکی از موارد مورد بررسی در آنکه فارکس قانونی است یا نه! توجه به ساعات فعالیت این بازار جهانی است. این بازار بصورت 24 ساعته در 5 روز هفته بر اساس سشن های معاملاتی، که ساعات فعالیت بازار های بورس جهانی است  فعالیت میکند. با استناد بر گردش مالی در سرتاسر جهان از طریق مراجع معتبر میتوان گفت که فارکس قانونی است!

 

معامله با لوریج در فارکس

انواع روش های معامله در فارکس یکی از قابلیت های این بازار است. از جمله ی آنها میتوان به امکان معامله با اهرم یا لوریج (Leverage) اشاره داشت. معامله با لوریج به معنی توانایی باز کردن موقعیت هایی با ارزش بیشتر از موجودی حساب شما است.

با این حال، معامله با لوریج یکی از بزرگترین خطرات بازار فارکس بحساب می آید. از سویی عدم تسلط و آشنایی با بازار پیچیده و پر ریسک فارکس مسبب ضرر تعداد زیادی از سرمایه گذاران شده است. به همین دلیل نیز بسیاری با انتشار اخباری بر آنکه فارکس غیر قانونی اعلام شد! دامن زدند.

اگر چه توصیه می شود قبل از ورود به این بازار، تحقیقات گسترده ای انجام دهید؛ با مبانی و روش های تحلیل و معامله به خوبی آشنا شوید. همچنین باید توجه داشت که نوسانات قیمت در بازار فارکس می تواند موجب ضرر های سنگین شود، بنابراین مدیریت ریسک و استفاده از استراتژی ها برای کاهش خطرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

ریسک بازار فارکس ،ریسک های بازار فارکس، خطرات فارکس، خطرات بازار فارکس
برای بررسی ریسک بازار فارکس و اطلاع از علت ضرر در فارکس پیشنهاد میکنیم به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.
خطرات بازار فارکس

 

چرا فارکس در ایران غیر قانونی است؟

حال که با دلایل آنکه چرا فارکس قانونی است آشنا شدیم، میبایست به سوال اصلی برای ایرانیان “آیا فارکس غیر قانونی است؟” بپردازیم. همانطور که در ابتدا در بررسی فارکس قانونی است یا نه اشاره شد، فعالیت و معامله فارکس در ایران قانونی است.

اما در طول سال های گذشته به دفعات اخبار متفاوت و گاها نا معتبری مانند «فارکس قانونی شد!» و «فارکس غیر قانونی اعلام شد!» در فضای وب پخش شده است. این موضوعات در روند بازار و معامله گران آن تاثیری نداشته اما بسیاری از معامله گران را با آنکه فارکس قانونی یا غیر قانونی است نگران ساخته که در ادامه به بررسی دلایل آن که چرا فارکس غیر قانونی است (برای ایرانیان) خواهیم پرداخت:

 

اختلاف نظر در حلال یا حرام بودن فارکس

یکی از سوالاتی که در باره دلایل “چرا فارکس در ایران غیر قانونی است؟” مطرح میشود، نظرات متفاوت در رابطه با حلال یا حرام بودن فارکس است. با توجه به بررسی های انجام شده میتوان گفت که درامد حاصل از فارکس حلال است!

اگر چه مباحث مربوط به غیر مجاز بودن فارکس با افزایش نظر مراجع در مورد بازار فارکس کمتر مطرح شده، زیرا ارائه و معامله در حساب اسلامی فارکس راهکاریست برای تایید آنکه بازار فارکس قانونی است!

نظر رهبر انقلاب در مورد فارکس ، حکم شرعی بازار فارکس چیست؟ ، حکم شرعی بازار فارکس

اگر بدنبال حکم شرعی فارکس جهت تایید آنکه بازار فارکس قانونی است یا نه میباشید، بروی لینک زیر کلیک نمایید.

آیا بازار فارکس حلال است؟

 

محدود بودن بروکر های معتبر فارکس در ایران

یکی دیگر از دلایلی که سبب انتشار اخباری با مضمون “فارکس غیر قانونی اعلام شد!” شده، محدود بودن فعالیت کاربران ایرانی در بروکر های فارکس جهانی است. این ممنوعیت و عدم پذیرش باعث ایجاد شبهاتی شد که فارکس در ایران ممنوع است! در حالی که پس از راستی آزمایی این اخبار میتوان گفت که همچنان بروکر های معتبر فارکس امکان سرمایه گذاری را برای کابران ایرانی فراهم می نمایند.

لیست بروکر های رگوله شده، بروکر رگوله فارکس، بروکر رگوله شده فارکس، بروکر رگوله چیست

جهت اطلاع از لیست بروکر های معتبر فارکس برای ایرانیان که در آن «فعالیت در بازار فارکس قانونی است!» به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

بروکر های رگوله شده در فارکس

 

کلاهبرداری در بازار فارکس

یکی دیگر از موارد پر اهمیت که سبب انتشار اخبار “فارکس در ایران ممنوع است!” شده به دلایل افزایش کلاهبرداری در فارکس است. اعتماد بدون بررسی و اعتبار بروکر ها و عوامل دخیل بازار فارکس در میان ایرانیان سبب بروز موارد متعددی از کلاهبرداری شده است. در دوره ای با افزایش این گزارشات فارکس غیر قانونی اعلام شد! اگر چه که این موضوع صحت نداشته و صرفا جنبه ی پیشگیری از ضرر های بیشتر را داشت.

از جمله مواردی که در بررسی “چرا فارکس غیر قانونی است!” میبایست به آن پرداخت، میتوان به موارد اشکال مختلفی کلاهبرداری در زیر اشاره داشت:

 

کلاهبرداری از فروش سیگنال فارکس

در پی افزایش سرمایه گذاری و تایید اخبار مربوط به آنکه فارکس در ایران مجاز است، سیلی از افراد یا شرکت هایی که ادعا می کنند، می توانند سیگنال های معاملاتی دقیق و سودآور ارائه دهند، افزایش یافت. اگرچه اغلب، این وعده ها اغراق آمیز هستند و علاوه بر نتایج منفی به ضرر در فارکس ختم میشوند.

 

شرکت های غیر مجازدر فارکس

از دیگر دلایل آنکه “چرا فارکس غیر قانونی است!” میتوان از برخی بروکر های متقلب یا شرکت ها از مدل های کسب وکار هرمی استفاده می کنند یاد کرد. در این شرکت ها سرمایه گذاران جدید برای پرداخت سود به سرمایه گذاران قدیمی تر استفاده می شوند، به جای اینکه سود از معاملات واقعی فارکس ایجاد شود که علاوه بر غیر قانونی بودن در فارکس، باعث بسته شدن حساب و ضرر کاربران منتهی میشود.

 

بروکر های غیر مجاز فارکس

ببرخی بروکر ها بدون داشتن مجوز های لازم و بدون نظارت نهاد های مالی رسمی یصورت غیر قانونی در فارکس فعالیت می نمایند و اغلب پول مشتریان را به خطر می اندازند. بعضی از بروکر های کلاهبردار ممکن است به صورت عمدی اسپرد ها یا نرخ ها را تغییر دهند تا به ضرر مشتری و به نفع خودشان باشد.

 

از دست دادن عمدی سرمایه

در مواردی بعضی از کلاهبرداران اقدام به مدیریت سرمایه مشتریان می کنند و سپس به صورت عمدی معاملات زیان آور انجام می دهند تا سرمایه مشتری را از بین ببرند.بروکر ها یا مشاورانی که سود خود را از روی حجم معاملات مشتریان به دست می آورند، ممکن است مشتریان را تشویق یا فریب دهند تا معاملات بیشتری انجام دهند، حتی اگر این کار به نفع مشتری نباشد.

 

مشکلات برداشت وجه

از دیگر مواردی که در انتشار اخبار [فارکس غیر قانونی اعلام شد!] تاثیر گذار بوده مشکلات مربوط به واریز و برداشت در این بازار است. بروکر های کلاهبردار ممکن است به بهانه های مختلف از پرداخت وجوه مشتریان خودداری کرده یا در فرآیند برداشت سرمایه مشکلات غیر منطقی ایجاد کنند.

 

مشکلات فارکس در ایران

همانطور که اشاره داشتیم علارقم آن که فارکس در ایران مجاز است، اما همچنان مشکلاتی برای کاربران ایرانی وجود دارد. در بالا بصورت خلاصه با تعدادی از مشکلات فارکس آشنا شدیم. اصلی ترین این موارد را میتوان ممنوعیت ارائه خدمات فارکس در بروکر ها دانست. با توجه به آن که فعالیت در بازار فارکس قانونی است اما به دلیل قوانین تحریم جهانی در بروکر هایی که رگوله های اروپایی و آمریکایی داشته فعالیت کاربران ایرانی وجود ندارد.

به همین دلیل نیز بروکر ها میبایست از شعبات آفشور خود پذیرای کاربران ایرانی باشند. ان موضوع تاثیری در آنکه فارکس قانونی یا غیر قانونی است، نداشته و تنها محدودیت هایی است که اغلب گریبان گیر ساکنین کشور ایران میشود!

مشکلات بازار فارکس، مشکلات بروکر، مشکلات فارکس، مشکلات فارکس در ایران، ناگفته های بازار فارکس
برای مطالعه و کسب اطلاع از مشکلات فارکس در ایران میتوانید به مقاله ی زیر مراجعه نمایید.

 

فارکس در ایران ممنوع است؟

خیر، فعالیت و معامله فارکس در ایران مجاز است و اخبار ممنوعیت با آنکه “فارکس در ایران جرم است!” صحت ندارد. همانطور که در طول مقاله اشاره شد، پس از وضع قوانین محدودیت مالی (تحریم ها!) فارکس غیر قانونی اعلام شد! اما این محدودیت ها تاثیری در خدمات رسانی بروکر های معتبر فارکس برای ایرانیان نشده و همچنان فرصت سرمایه گذاری و کسب درامد دلاری از فارکس برای تریدر ها فراهم میباشد.

 

✅نظر کارشناسان تاپ بروکر ایران

«فارکس در ایران غیر قانونی است!» این جمله علارقم آن که صحت ندارد، اما یکی از اولین سوالات در باره ی آنکه فارکس قانونی یا غیر قانونی را در ذهن تریدر ها ایجاد می نماید. در طول مقاله به این سوال که “آیا فارکس در ایران غیر قانونی است” با ذکر دلایل آن پاسخ منفی دادیم. بنابر این بصورت خلاصه میتوان گفت که فارکس در ایران مجاز و فعالیت در بازار فارکس قانونی است!

همچنین با بررسی دلایل آنکه چرا فارکس در ایران غیر قانونی است، به نکاتی که میتواند در افزایش ریسک و در نتیجه از دست رفتن سرمایه کاربران تاثیر گذار باشید، اشاره داشتیم. سرمایه گذاران و معامله گران باید قبل از ورود به این عرصه، آموزش های لازم را ببینند و نسبت به قانون فارکس در ایران و مقررات حاکم بر بازار آگاهی یابند.

سوالات متداول

 • آیا فارکس در ایران غیر قانونی است؟

  خیر، قانون فارکس در ایران بر اساس فعالیت بازار جهانی فارکس است که تحت نظارت سازمان های بین المللی قرار دارد. یکی از بزرگترین، فعالیت در بازار فارکس مجاز است و به دلیل اعتبار بالا و شفافیت تراکنش ها از بهترین بازار های مالی دنیا به شمار می رود!

 • چرا فارکس در ایران غیر قانونی است؟

  در بازه ای کوتاه به دلیل محدودیت های مالی جهانی برای ایرانیان بازار فارکس غیر قانونی اعلام شد! اما تاثیری در فعالیت کاربران نداشت. بنابر این اخباری مجددا دال بر آنکه فارکس قانونی شد، منتشر شد و بر اساس آن میتوان گفت که فارکس قانونیه و فعالیت در فارکس جرم بحساب نمی آید.

 • فارکس در کدام کشورها قانونی است؟

  بازار فارکس قانونی است و بعنوان یک بازار جهانی به واسطه ی اعتبار بالا فعالیت در فارکس مجاز است. اغلب سوالاتی که درباره “آیا فعالیت در بازار فارکس قانونی است؟” مطرح میشود، قوانین بین المملی جهانی نظیر تحریم ها است که تعدادی از بروکر ها را از خدمات رسانی به کشور های خاص منع می نماید!

   

 • فعالیت در فارکس جرم است؟

  خیر، فعالیت و معامله در بازار فارکس قانونی است! اما در مواردی فعالیت های هرمی و راه اندازی شرکت هایی که ممکن است سرمایه معامله گران را به خطر بیاندازد در فارکس غیر قانونی اعلام شد!

 • در ایران فارکس قانونی یا غیر قانونی است؟

  بازار فارکس در ایران غیر قانونی نیست، بلکه بسیاری از دوره ها و منابع آموزش فارکس نیز برای افزایش سطح اطلاعات سرمایه گذاران در نظر گرفته شده که خود تاییدی بر قانونی بودن فارکس در ایران میباشد.

 • چرا فارکس غیر قانونی اعلام شد؟

  از جمله دلایلی که در پاسخ به این سوال و سوالاتی از این دست که “چرا فارکس غیر قانونی است” میتوان گفت افزایش موارد کلاهبرداری از طریق سیگنال های جعلی، شرکت های هرمی، بروکر های بدون مجوز و … است که در جهت سوء استفاده از محدودیت های اعمال شده رو به افزایش بود.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب پیشنهادی
📈آموزش اکسپرت نویسی در متاتریدر - نحوه اکسپرت نویسی متاتریدر
💻اموزش صفر تا صد متاتریدر 4 - آموزش متاتریدر 4 فارکس
📈آموزش اکسپرت نویسی در متاتریدر 5 - بررسی اکسپرت برای متاتریدر 5
🧑‍💻اکسپرت نویسی در متاتریدر 4 - اموزش اکسپرت نویسی متاتریدر 4
جدیدترین مطالب
📜نماد شاخص نزدک در الپاری - نزدک در آلپاری چیست؟
📊بهترین استراتژی بدون اندیکاتور - لیست استراتژی بدون اندیکاتور فارکس
📈آموزش اکسپرت نویسی در متاتریدر - نحوه اکسپرت نویسی متاتریدر
📊استراتژی باند بولینگر در فارکس - استراتژی فارکس با اندیکاتور بولینگر باند
💻اموزش صفر تا صد متاتریدر 4 - آموزش متاتریدر 4 فارکس